Dnes je sobota 3. prosince 2022., Svátek má Svatoslav
Počasí dnes 2°C Zataženo

Poprvé od začátku války benzin zlevnil. Růst cen nafty ale pokračuje

Poprvé od začátku války benzin zlevnil. Růst cen nafty ale pokračuje
Kvůli vysokým cenám pohonných hmot vláda rozhodla o zrušení povinnosti přidávat biosložku do paliv. Ministři schválili také zrušení silniční daně pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta do 12 tun (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Průměrná cena benzinu v Česku v sobotu poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu klesla, a to o 14 haléřů na 47,12 koruny za litr.

Nafta naproti tomu nadále zdražuje. Její průměrná cena stoupla o prvním víkendovém dni o 12 haléřů na 49,53 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje.

Rusko napadlo Ukrajinu 24. února. Ceny benzinu od té doby nepřetržitě rostly až do tohoto pátku, kdy se růst poprvé zastavil.

I přes mírné sobotní zlevnění je Natural 95 v Česku o zhruba 9,60 koruny dražší než před začátkem války. Ještě výraznější je zdražení nafty. Její cena od začátku ruské invaze stále roste, i když v posledních třech dnech mírnějším tempem. V pátek stoupla průměrná cena dieselu o desetník, což je zatím nejnižší denní nárůst. Celkem zdražil litr nafty od začátku bojů na Ukrajině o více než 13 korun.

I přes rekordní ceny paliv v těchto dnech jsou pohonné hmoty v Česku stále mnohem dostupnější než při posledním velkém cenovém vzestupu, jenž kulminoval v polovině září 2012, upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Důvodem je růst mezd. Podle Kovandova propočtu si běžně vydělávající člověk se dvěma dětmi může v současnosti za měsíční čistou mzdu pořídit o 213 litrů benzínu více než v září 2012. Nafty si může koupit o 162 litrů více než tehdy.

Nejdráž tankují benzín motoristé v Praze. Litr naturalu vyjde v hlavním městě v průměru na 47,37 Kč. O haléř levnější je natural ve Středočeském kraji. Na opačném konci žebříčku je Jihočeský kraj s průměrnou cenou benzinu 46,83 koruny.

Nejdražší nafta je ve středních Čechách, kde litr vyjde na 49,72 koruny. Následuje Liberecký kraj s průměrnou cenou o čtyři haléře nižší. Nejlevněji je v Karlovarském kraji, kde pumpaři chtějí za litr nafty v průměru 48,98 koruny.

Kvůli vysokým cenám pohonných hmot vláda ve středu rozhodla o zrušení povinnosti přidávat biosložku do paliv. Ministři rovněž schválili zrušení silniční daně pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta do 12 tun. Ministerstvo financí zároveň oznámilo, že bude plošně kontrolovat čerpací stanice kvůli maržím za paliva. Dodávané informace chce resort průběžně porovnávat s vývojem cen na komoditní burze v Rotterdamu, z níž vycházejí velkoobchodní ceny pohonných hmot v evropských zemích.

Pokles cen nafty i benzinu lze podle Kovandy očekávat v příštím týdnu. Podmínkou je, že se závažně nevyhrotí válka na Ukrajině nebo se nezhorší bezpečnostní situace na Blízkém východě. „Hlavní scénář ovšem předpokládá v nadcházejícím týdnu propad cen benzínu ke 46 korunám za litr, nafta by měla zlevnit ke 47 korunám za litr,“ uvedl ekonom.

Zdroje: