Polsko chce změnu. Duda v prvním kole porazil Komorowského

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 11. 5. 2015 10:55) - Aktuality autor: pal

Podle prvních neoficiálních odhadů, zvítězil v prvním kole polských prezidentských voleb Andrzej Duda, kandidát konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Současný prezident Bronislaw Komorowski skončil těsně za ním. 

Andrzej Duda patří ke kritikům současného polského prezidenta

Andrzej Duda patří ke kritikům současného polského prezidenta,zdroj: Profimedia.cz

Podle dnešních zpřesněných odhadů výsledků agentury Ipsos, které vznikly na základě dotazování hlasujících při odchodu z volebních místností, dostal europoslanec Duda 34,5 procenta hlasů, zatímco Komorowského podpořilo 33,1 procenta voličů. Podle průzkumů zveřejňovaných před nedělními volbami přitom zřetelně vedl Komorowski nad Dudou. 

"Chci budovat Polsko dialogu a úcty. Polsko, ve kterém Poláky nikdo nebude rozdělovat na lepší a horší, na ty, co myslí tak nebo jinak," řekl krátce po oznámení odhadů volebních výsledků Duda. 

Podle polského listu Gazeta Wyborcza, který Komorowského podporoval, může za volební neúspěch současné hlavy státu špatná kampaň a nedostatek kontaktu s voliči. "Tento výsledek je porážkou prezidenta," napsal deník. Komorowski ve své kampani údajně dostatečně nevysvětlil, proč by se měl vrátit do prezidentského paláce. "Ztratil kontakt se svými voliči," dodal polský list. 

Na třetím místě skončil bývalý rockový hudebník Pawel Kukiz s 20,5 procenty hlasů. Podle politologů Kukiz oslovil zejména mladé lidi otrávené tradiční stranickou politikou. 

Tagy: Polsko prezidentské volby

Zdroje: ČTK