Rath se dobelhal k soudu a žádal odročení. Kvůli chybějícímu posudku mu soud vyhověl

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 11. 5. 2015 11:03) - Aktuality autor: pal

V pondělí začalo další soudní přelíčení s bývalým poslancem a hejtmanem středočeského kraje Davidem Rathem. Jeho obhájci požádali soud o další odložení, protože se jejich klient teprve zotavuje z následků pádu z kola a není ještě zcela v pořádku a lékaři mu nařídili úplný klid. Teď už je na pražském krajském soudu, jaký navrhne další postup. Bývalý poslanec si stěžoval na výpadky paměti a velké bolesti hlavy. Soud byl během dne na krátkou dobu přerušen, aby žalobci dodali zdravotní posudek. Ten se nakonec nepodařilo sehnat, a tak byl soud odročen na úterý. 

Rath dorazil k soudu a hned žádal odročení případu

Rath dorazil k soudu a hned žádal odročení případu,zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Rath si údajně zranil rameno a koleno a utrpěl zřejmě i otřes mozku. Na samotný pád si nepamatuje, protože byl prý v bezvědomí. Do nemocnice ho přepravila záchranná služba. Sám bývalý poslanec se prý necítí ještě fit. "Subjektivně se necítím zdaleka dobře. Zvlášť jakékoli soustředění u mě vyvolává bolesti hlavy, pískání v uších, výpadky paměti, ne rozsáhlé, ale objevují se,” řekl před jednáním Rath a dodal, že k soudu prý dorazil na nátlak vyšetřujících orgánů. 

Bývalý poslanec také v pondělí požádal o to, aby se nemusel zúčastnit úterního jednání. Cesta z Hostivic do Prahy je pro něj namáhavá. Soudce Robert Pacovský ale Rathovi připomněl, že jeho účast na soudním projednávání je nezbytná. 

Žalobce Petr Jirát se chystá podat návrh na vzetí Ratha do vazby, pokud se prokáže, že k soudu může docházet. Rathův zdravotní stav má upřesnit posudek soudního znalce, který Ratha vyšetřil minulý týden. Soud jej zatím nemá k dispozici, ale pokusí se s ním seznámit ještě dnes dopoledne, aby mohl rozhodnout, jak pokračovat. „Doktor Rath si skutečně nebude určovat, jestli k soudu přijde, nebo nepřijde. V tomto případě by pouze vazební eskorta zajistila jeho pravidelnou účast u hlavního líčení,“ řekl žalobce Jirát. 

Soud případ v únoru rozdělil do dvou částí kvůli průtahům. Ratha řeší s další obžalovanou, Lucií Novanskou, která podle obžaloby pořádala podezřelé obchodní soutěže o veřejné zakázky. V první části kauzy soud udělil v dubnu devíti obviněným tresty od pěti do 7,5 roku a tři podmínky. 

Trestní stíhání Ratha a ostatních se týká údajné korupce při stavebních a zdravotnických tendrech. Rathovi hrozí až 12 let vězení. Obžalobu odmítá. Podle něj nebylo možné veřejné zakázky ovlivňovat, protože byly pod vícenásobnou kontrolou. 

Tagy: Česko české osobnosti Krajský soud v Praze

Zdroje: ČTK