Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Oblačno

Smlouva mezi Českem a Vatikánem 'spadla pod stůl'. Sobotka tvrdí, že není na pořadu dne

Smlouva mezi Českem a Vatikánem 'spadla pod stůl'. Sobotka tvrdí, že není na pořadu dne
Podle Sobotky není smlouva s Vatikánem pro českou vládu prioritou. | zdroj: Profimedia

Dohoda s Vatikánem se znovu odkládá na neurčito. Ačkoli prezident při své nedávné návštěvě papeže Františka sliboval, že jednání o smlouvě mezi Českem a papežským státem už značně pokročila, premiér Sobotka v pondělí přiznal, že pro vládu nejde o prioritu. O smlouvě ještě nejednala ani koalice. 

„Myslím, že smlouva s Vatikánem může ještě počkat. Ministerstvo zahraničních věcí by mělo doladit se Svatým stolcem detaily tak, aby již nebyly žádné rozpory a záležitost mohla být politicky projednána,“  řekl premiér. Také uvedl, že o dohodě mezi Českem a Vatikánem doposud nejednala ani koalice.

Vláda se podle premiéra teď chce soustředit na dvě důležitá témata a to na dohodnutí se na rozpočtu a zahájení čerpání evropských fondů. Přitom ještě před několika týdny se prezident Zeman ve Vatikánu dušoval, že dohoda mezi papežským státem a Českem by měla upřesnit poslání církví např. v sociální a zdravotní oblasti. Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek ale uvedl, že prezident vlastně nic nesliboval.  Jednání o smlouvě běží a jsou tam ještě nedořešené otázky. V této chvíli nemám důvod to nějak urychlovat. Máme jiná témata, než je tato smlouva,“ řekl ministr.

Česko je jednou z posledních zemí, která nemá s Vatikánem dojednanou smlouvu. Před třinácti lety ji sice tehdejší česká vláda podepsala, parlament ji ovšem nikdy neschválil. Text, který tehdy vyjednala Zemanova vláda a podepsala vláda Vladimíra Špidly, vzbudil velké emoce. Ve Sněmovně se proti němu postavilo 110 poslanců. Měla tedy vzniknout nová verze, která by např. upřesnila závazky svatého stolce vůči Česku.

Zdroje:
Právo