Policie vtrhla na hejtmanství v Hradci. Kvůli modernizaci nemocnice Náchod

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 22. 9. 2016 17:48) - Aktuality autor: roj

Policisté provedli zásah na krajském úřadě v Hradci Králové i domovní prohlídku u královéhradeckého hejtmana Lubomíra France. Vyšetřují zakázky na miliardovou přestavbu Oblastní nemocnice Náchod, obálky s nabídkami se měly otevírat v pátek. Policie zatím nikoho nezadržela ani neobvinila. 

Policie zasahuje na úřade Královéhradeckého kraje kvůli zakázkám na modernizaci Oblastní nemocnice Náchod

Policie zasahuje na úřade Královéhradeckého kraje kvůli zakázkám na modernizaci Oblastní nemocnice Náchod,zdroj: Profimedia.cz

Policie podle France případ vyšetřuje jako možnost zneužití pravomoci úřední osoby a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, vše ve stadiu pokusu. Policisté prohlíželi prostory úřadu u všech lidí, kteří měli co do činění se všemi zakázkami, které se týkaly modernizace náchodské nemocnice. "Poskytli jsme veškeré dokumenty, které si policie vyžádala," dodal.

Vyšetřovatelé byli i v sídle Zdravotnického holdingu kraje na Pospíšilově třídě v Hradci a podle České televize také v pražském sídle společnosti Metrostav. "Policie dnes v našem sídle zasahovala. Ale další informace v tuto chvíli nemohu poskytnout," sdělil zástupce mluvčího Metrostavu Martin Patřičný.

Přestavba nemocnice Náchod s odhadovanou cenou 1,3 miliardy je investiční prioritou kraje. Nynější tendr je třetí v pořadí, předchozí dva kraj z různých důvodů zrušil. Nyní tendr pro kraj organizuje firma RTS.

Krajský státní zástupce Pavel Hochmann možnou spojitost vyšetřování s tendrem na nemocnici nekomentoval. Zásah policie na hradeckém hejtmanství se podle žalobce týká činnosti krajského úřadu.

Nikdo podle něj nebyl obviněn ani zadržen, nynější úkony trestního řízení jsou "dokumentačního charakteru". Bližší informace k tomu, jaké věci se úkony týkají, Hochmann neřekl. Stanovovat přesnou právní kvalifikaci by nyní podle něj bylo předčasné. Zajištěné materiály budou vyhodnocovány asi několik měsíců.

Prohlídku policie podle France udělala v odboru investic a zdravotnictví a také v místnosti hejtmana, radního pro ekonomiku Josefa Táborského, radní pro zdravotnictví Jany Třešňákové a radního pro majetek a investice Josefa Dvořáka (všichni ČSSD). "Úřad i všechny dotčené osoby poskytují policii veškerou součinnost," uvedl Franc.

Novinářům také potvrdil, že policisté byli i u něj doma. "Poskytl jsem jim součinnost, prohlídka proběhla během hodiny, policisté si vzali pouze služební počítač a některé flash disky," řekl Franc, který je také senátorem. "Nemám co tajit, proto jsem tu prohlídku umožnil," dodal.

Policisté si podle něj z kanceláří úřadu odnesli počítače, telefony, flash disky a některé dokumenty týkající se náchodské nemocnice, zásah se týká zhruba deseti až 15 lidí.

France překvapilo, že se uskutečnil krátce před volbami a den předtím, než se měly otevírat obálky s nabídkami do tendru na přestavbu nemocnice. "To byla poslední věc, kterou jsme zde na úřadu chtěli dotáhnout. Myslím si, že bylo velmi reálné, že budeme mít nabídky a že se náchodská nemocnice bude stavět," řekl Franc.

Podle České televize policii zajímala i e-mailová korespondence France, Táborského, Třešňákové a Dvořáka a vedoucích odborů zdravotnictví a investic. Hejtman Franc a radní Táborský jsou senátory a jako zákonodárci mají imunitu. Policisté se ale podle ČT prokázali takovými doklady s povoleními, která jim podobný zákrok umožnily.

Tagy: Česko domácí korupce a úplatkářství Národní centrála proti organizovanému zločinu

Zdroje: ČTK