Policie obvinila kvůli pádu trojské lávky dva lidi

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 20. 3. 2019 14:48) - Aktuality autor: šar

Policie obvinila dva lidi kvůli předloňskému pádu trojské lávky v Praze z obecného ohrožení z nedbalosti, uvedla dnes Česká televize. Její informaci potvrdil mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Dvojici podle něj hrozí až osm let vězení nebo peněžitý trest. Podle serveru Seznam Zprávy jde o bývalého vedoucího oddělení mostů Technické správy komunikací (TSK) Antonína Semeckého a autora lávky Jiřího Stráského. Stráský své trestní stíhání potvrdil serveru Lidovky.cz.

Lávka se zřítila v prosinci 2017

Lávka se zřítila v prosinci 2017,zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

"Trestní stíhání je vedeno proti dvěma osobám pro jednání, které bylo kvalifikováno jako obecné ohrožení z nedbalosti," uvedl Cimbala. Obvinění podle právní kvalifikace porušili důležitou povinnost vyplývající z jejich zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo povinnost jim uloženou podle zákona.

Lidovky.cz uvedly, že Stráský své obvinění potvrdil, jeho advokát proti usnesení prý podal stížnost. "Bez konzultace s ním se nebudu k případu vyjadřovat," napsal Stráský serveru.

Pražská radní Hana Marvanová (za STAN) řekla, že pádem se budou příští týden zabývat radní. Budou chtít, aby magistrát a TSK prověřily, zda neselhali manažeři či úředníci. Podle Marvanové se přes 20 let vědělo, že je lávka v havarijním stavu. "Jedná se mi o prověření pracovněprávní a manažerské roviny. Pokud někdo tyto informace měl, jeho povinností bylo konat a zabránit pádu," řekla. "Budu chtít, aby se věcí zabývalo také představenstvo a dozorčí rada TSK," dodala. Město bude řešit také výši vzniklé škody, Praha je totiž účastníkem řízení v pozici poškozeného.

Lávka se zřítila 2. prosince 2017 a zraněni byli čtyři lidé, z toho dva vážně. Město loni každému ze zraněných dalo 50.000 korun. Další odškodnění vyplatila dvěma ze zraněných pojišťovna, vedení Prahy s ní uzavřelo dohodu, podle které dostali peníze ještě před skončením policejního vyšetřování. Výši odškodnění pojišťovna nesdělila.

Praha chce v letošním roce zahájit stavbu provizorní lávky, která nahradí původní ve stejné trase. Spojí přes řeku ulici Pod Havránkou v Troji s Císařským ostrovem, hotova by měla být v únoru příštího roku. Nyní na místě funguje přívoz.

Tagy: most Česko Praha domácí nehody a neštěstí

Zdroje: ČTK