Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Aktualizováno: Pákistánci poslali za mříže Češku, která pašovala heroin

Aktualizováno: Pákistánci poslali za mříže Češku, která pašovala heroin
Tereza H. byla odsouzena na osm let | zdroj: iDnes.cz

Pákistánský soud ve středu poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezou Hlůškovou zadrženou loni v lednu na mezinárodním letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu. Mladá Češka dostala kromě trestu odnětí svobody také pokutu ve výši 113 tisíc pákistánských rupií (asi 18 200 Kč). České ministerstvo zahraničí zprávu potvrdilo.

Verdikt oznámil soud v pákistánském městě Láhaur. Soudního stání se účastnila i zástupkyně velvyslanectví České republiky v Islámábádu.

"Pokud odsouzená Češka požádá u pákistánských úřadů o předání k výkonu trestu do České republiky, pak Česká republika poskytne všechny nezbytné kroky k tomu, aby mohla být Češka k výkonu trestu do ČR předána," řekl zástupce ředitele tiskového odboru Černínského paláce Robert Řehák.

Pákistánští celníci zadrželi ženu loni 10. ledna, údajně poté, co prošla přes dvě kontrolní stanoviště protidrogových jednotek cestou na let do Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Odtud se podle pákistánského tisku chystala pokračovat do Irska. Devět kilogramů drogy našli celníci v jejím kufru. Kromě Češky byl obžalován ještě jeden muž, který není z České republiky a kterého soud zprostil viny.

Pákistánský list Urdu Point napsal, že drogy, které Češka převážela, by měly na černém trhu hodnotu 150 milionů pákistánských rupií (24 milionů Kč).

Výběr nejznámějších případů českých pašeráků drog odsouzených v zahraničí v uplynulých letech:

  • 21. července 1995 - Soud v Thajsku odsoudil k 50 letům vězení Emila Novotného, který byl v březnu téhož roku zatčen v Bangkoku s více než pěti kilogramy heroinu. Později mu byl trest amnestiemi několikrát snížen. V roce 2004 byl Novotný převezen do ČR a v roce 2008 dostal od prezidenta Václava Klause milost. Za mřížemi strávil více než 13 let.
  • 2. srpna 1996 - K 26 letům odnětí svobody byl v Londýně za pašování velkého množství heroinu odsouzen český občan Tomáš Honz, řidič turistického autobusu z Liberce. Honz byl souzen spolu se třemi tureckými Kurdy, s nimiž podle žalující strany spolupracoval. Honz byl 15. září 1995 zadržen v přístavu Ramsgate, právě když se s autobusem s 45 cestujícími chystal opustit britské území a přepravit se na evropskou pevninu.
  • 11. prosince 1996 - Radka Hanykovicse, který byl v březnu téhož roku zadržen na letišti v Bangkoku se 2,4 kilogramu heroinu, odsoudil tamní soud k 50 letům odnětí svobody. Trest mu byl amnestiemi zkrácen nejprve na polovinu a poté zhruba na 17 let. V roce 2004 byl Hanykovics vydán do Prahy, v roce 2005 mu byl kvůli špatnému zdravotnímu stavu přerušen výkon trestu a v lednu 2007 zemřel na onkologické onemocnění. Rodák z Trutnova využil dobu, kdy byl kvůli zdravotnímu stavu propuštěn z vězení, k diskusím se studenty základních škol o nebezpečí drog. V září 2006 představil knihu Pro drogy nemá smysl umírat, ve které popsal svůj příběh.
  • 20. února 2002 - Milana Lesniaka a Bronislavu Paclovou, kteří byli v červnu 2001 zadrženi s 32,2 kilogramu heroinu na řecko-tureckých hranicích, řecký soud odsoudil na doživotí. Později jim tresty zmírnil - Lesniakovi na 20, Paclové na 18 let.
  • 15. března 2007 - Český pašerák drog Petr Š. dostal v Turecku devět let vězení. V létě 2006 převážel z Turecka do Řecka bezmála 30 kilogramů heroinu. Ve vazbě původně skončil i jeho syn, mladíka nakonec policisté pustili. Shodně se svým otcem totiž tvrdil, že o pašování drog vůbec nevěděl.
  • 17. srpna 2017 - Soud v Hongkongu poslal třiašedesátiletého českého občana na 27 let do vězení za pašování drog. Čecha v roce 2016 zadržela policie na letišti s šesti kilogramy kokainu v kufru. Muži podle prokuratury přitížil fakt, že organizátorům průběžně posílal e-maily, jak pokračuje jeho cesta se zavazadlem.
  • 3. října 2017 - K 17 letům vězení byl na Novém Zélandu odsouzen 42letý Čech, který se pokusil přes letiště v Aucklandu do země propašovat 20 kilogramů metamfetaminu. Šlo o největší zadrženou zásilku drog, jaká kdy byla na aucklandském letišti odhalena. Muž do Aucklandu přiletěl v květnu 2016 z Bangkoku se svou 69letou matkou.
  • 23. ledna 2018 - K 27 rokům vězení byl v Hongkongu za pašování drog odsouzen téměř sedmdesátiletý český občan. Čech, který byl zadržen na letišti se třemi kilogramy kokainu, vinu popíral. O drogách v kufru prý nevěděl.
  • 13. března 2019 - Soud na Bermudách podle místního tisku poslal na 30 let do vězení 49letého Čecha, který se na ostrovy pokusil propašovat 2,9 kilogramu heroinu. Droga by podle úřadů měla na černém trhu hodnotu zhruba deset milionů dolarů (227 milionů Kč). Čech byl zadržen na mezinárodním letišti na Bermudách po příletu z Londýna v září 2017. U soudu zaznělo, že to je dosud největší množství, jaké se někdo pokusil na ostrovy dovézt.
Zdroje: