Pojďte jednat o koalici proti ANO, vyzývá pražská ODS

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 10. 9. 2015 17:47) - Aktuality autor: pal

Pražská ODS vyzvala klub TOP 09, Nezávislé a Trojkoalici k sestavení nové koalice na magistrátu. Ve čtvrtek o tom informovala předsedkyně klubu ODS a místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija. Ani kdyby se strany dohodly na spolupráci tak by se jim nepodařilo mít v zastupitelstvu většinu. 

Předsedkyně klubu pražské ODS informovala o vyjednávání o nové koalici na magistrátu

Předsedkyně klubu pražské ODS informovala o vyjednávání o nové koalici na magistrátu,zdroj: Michal Šula / MAFRA / Profimedia

"ODS je znepokojena tím, jak současná koalice spravuje naše hlavní město, které se nerozvíjí a je paralyzováno spory mezi ANO, ČSSD a Trojkoalicí," píše ve výzvě ODS.

Z personální politiky je podle občanských demokratů také zřejmé, že do vedení města zasahují šedé eminence - koho konkrétně mají na mysli, se v usnesení nepíše.

Občanští demokraté rovněž uvedli, že místo v radě si nenárokují a případnou koalici podpoří z pozice zastupitelů.

Nová koalice by neměla ani většinu 

V Praze vládne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. Ta má nejtěsnější většinu jednoho hlasu, tedy 33 zastupitelů.

Spory mezi koaličními partnery začaly poté, co primátorka Adriana Krnáčová (ANO) nechala odebrat svému náměstku Matěji Stropnickému (SZ) část kompetencí.

ANO a ČSSD následně vyzvaly Trojkoalici ke Stropnického odvolání. Zastupitelé Trojkoalice to odmítli.

ODS chtěla odvolat pražské radní 

Opoziční zastupitelka a předsedkyně klubu zastupitelů ODS Alexandra Udženija na dnešním jednání pražského zastupitelstva neúspěšně navrhla zařadit na program jednání odvolání radních.

Důvodem prý je špatné fungování rady a spory ve vládní koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN). Většina zastupitelů vládní koalice se při hlasování o návrhu postavila proti nebo se zdržela hlasování.

Návrh podala Udženija po schválení celkového programu jednání v rámci tzv. dozařazení bodů, na které mají zastupitelé právo. "Ukázalo se, že nám spousta lidí lhala, když například ČSSD tvrdila, že když padne návrh na odvolání Matěje Stropnického (SZ), bude hlasovat pro, nebo pan radní Hašek (ANO) když říkal, že situace v koalici je neudržitelná," řekla Udženija.

Před budovou magistrátu se ráno sešly asi dvě desítky lidí kvůli podpoře setrvání náměstka Stropnického ve funkci a prosazení jeho verze Pražských stavebních předpisů. Na happeningu zahráli scénku, kde postavy s maskami primátorky a náměstka Petra Dolínka (ČSSD) byly při hlasování vedeny jako loutky postavami zastupitele Karla Březiny (ČSSD) a předsedkyní pražské organizace ANO Radmilou Kleslovou.

Tagy: ODS Česko Praha domácí pražský magistrát

Zdroje: ČTK