Stropnického Trojkoalice nás vydírá, žalují sociální demokraté

- Aktuality autor: art

Rozhádaná pražská koalice se ani ve čtvrtek nedokázala dohodnout, více než tříhodinové jednání zůstalo bez výsledku. Sociální demokraté a ANO trvají na odchodu náměstka primátorky Matěje Stropnického, ale jeho Trojkoalice to odmítá. ČSSD tvrdí, že ji Trojkoalice vydírá. Podle Stropnického je za vším tlak developerů. 

Původně to vypadalo na puč proti Krnáčové, nakonec se křeslo hýbe pod Stropnickým

Původně to vypadalo na puč proti Krnáčové, nakonec se křeslo hýbe pod Stropnickým,zdroj: Profimedia.cz

Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) zatím ještě koaliční jednání o budoucnosti Stropnického neskončila. Strany se znovu sejdou před čtvrtečním jednáním zastupitelstva.

ČSSD i ANO o zachování současné koalice jednoznačně stojí, podmiňují ji ale výměnou Stropnického. "Myslíme si, že kdyby byl nahrazen kýmkoliv jiným z té strany, tak to nebude problém," řekl po jednání předseda krajského výkonného výboru ČSSD Miloslav Ludvík.

Podle předsedy klubu zelených a starosty Prahy 4 Petra Štěpánka (SZ) je rozhodnutí o budoucnosti koalice předčasné. "Ty věci jsou v řešení. Jednání se mohou táhnout ještě týdny či měsíce," řekl Štěpánek.

O případném odvolání Stropnického může rozhodnout jedině zastupitelstvo. Zastupitelé za ČSSD se na začátku týdne shodli, že by pro případný návrh ruce zdvihli. Nikdo ale s návrhem zatím nepřišel.

"Pro nás stále trvá, že tato koalice je nejlepší možnou pro Prahu, Trojkoalice ale zavile trvá na setrvání Stropnického," řekl Ludvík.

"Odmítli jsme personální změnu, Stropnický je ve funkci na základě koaliční smlouvy, ta stále platí," řekl Štěpánek. Trojkoalice podle něj požádala, aby rada Stropnickému vrátila pravomoci týkající se Institutu plánování a rozvoje (IPR). S požadavkem ale nepochodila.

Podle Dolínka Stropnický o žádné kompetence nepřišel. "Dále dělá územní plán i všechno, co má dělat. Ve svých pravomocích, gescích může v plné míře využívat zázemí této instituce. Pro něj se nic nezměnilo, pouze to, že se osobně cítí podveden," uvedl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). S tím ale Stropnický nesouhlasí.

"Gesce je územní rozvoj. Pokud ale nemá být bezzubá, potřebuje nástroje, lidi, kteří ji budou realizovat, a finance," prohlásil ve čtvrtek Stropnický.

Podle něj mu po odebrání IPR s ročním rozpočtem asi 300 milionů zůstaly jen magistrátní odbory s rozpočtem kolem osmi milionů korun. Podle Krnáčové by měl IPR více sloužit všem radním. "Tím by pan náměstek měl volné ruce, aby se mohl plně věnovat metropolitnímu plánu," dodala primátorka Krnáčová.

Pokud by hlasování o odvolání Stropnického iniciovala některá z koaličních stran, nebo pokud by pro odvolání koaliční zastupitelé hlasovali, šlo by podle šéfa pražských zelených Ondřeje Mirovského o porušení platné koaliční smlouvy.

Nedávno radní na návrh primátorky Adriany Krnáčové (ANO) zbavili Stropnického přípravy pražských stavebních předpisů. Gesci stejně jako v případě IPR i tehdy převzala primátorka. ANO a ČSSD navíc požádaly Trojkoalici o výměnu Stropnického. Trojkoalice se dosud za Stropnického vždy postavila.

Hnutí ANO, které v Praze vyhrálo volby, má s ČSSD a Trojkoalicí v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů. Z nich 17 hlasů má ANO, osm ČSSD a osm Trojkoalice.

Tagy: Česko Praha domácí pražská radnice pražský magistrát česká politika komunální politika

Zdroje: ČTK