Piráti posvětili pražským členům jednání o koalici

- Aktuality autor: roj

Čtveřice pražských zastupitelů za Českou pirátskou stranu dostala od svých stranických kolegů mandát k vyjednávání o možném vstupu do koalice na pražském magistrátu. Pražští členové Pirátů o tom rozhodli v online hlasování.

Pražští zastupitelé za Piráty mohou zahájit jednání o možné koalici na magistrátu

Pražští zastupitelé za Piráty mohou zahájit jednání o možné koalici na magistrátu,zdroj: Česká pirátská strana

 "Klub dostal mandát k vyjednávání," řekl dnes předseda krajského sdružení Pirátů a zastupitel Ondřej Profant po dnešním ukončení třídenního hlasování. 

Hlasování Pirátů se zúčastnilo 42 ze zhruba 80 členů pražského sdružení, z toho 30 bylo pro vyjednávání, deset proti a dva se zdrželi, uvedl další zastupitel Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

"Piráti budou usilovat o vznik takové koalice, která se nebude opírat o hlasy ODS, ČSSD a KSČM a bude jednat zcela transparentně," uvedla strana v tiskové zprávě. Piráti podle svého prohlášení mohou jednat buď o podpoře nové koalici, nebo i o své přímé účasti v radě. Dosud křesla radních odmítali.

Praze dosud vládne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, STAN, KDU-ČSL), nyní ale zažívá kritické období.

O novém složení rady hlavního města se diskutuje od chvíle, kdy ANO a sociální demokracie vyzvalo Trojkoalici k výměně náměstka Matěje Stropnického (Trojkoalice/SZ). Napětí ještě zvýšily rozepře uvnitř pražské ANO, která vyslovila vlastní primátorce Adrianě Krnáčové nedůvěru.

Po jednání celostátního vedení strany v čele s Andrejem Babišem ale pražská buňka od nedůvěry ustoupila a Krnáčová slíbila, že zlepší komunikaci. Další kolo koaličních jednání se uskuteční v nadcházejícím týdnu.

Hnutí ANO, které v Praze vyhrálo volby, má s ČSSD a Trojkoalicí v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.

Pirátům, kteří dosud křesla v radě nechtěli, je nejbližší Trojkoalice. Čtyřčlenný klub ovšem odmítá spolupráci s ČSSD, ODS i s komunisty. Pouze s Trojkoalicí by ale potřebnou většinu v zastupitelstvu nezískal. Oslovit by tak Piráti museli ještě ANO a TOP 09.

Profant je rád, že členové strany dali zastupitelům šanci jednat o případné nové koalici, uvedl. Piráti podle něj nechtějí být jen destruktivní opozicí, ale rádi by své postoje a nápady prosadili.

Po necelém roce fungování už podle něj mají více zkušeností, poznali zblízka magistrát a osobně i politiky ostatních stran.

Současnou koalici považuje za nebezpečný mocenský blok, o její budoucnosti ale nechtěl spekulovat. "Zatím se koalice nerozpadla a ve stadiu klinické smrti může být ještě hodně dlouho," dodal šéf pražských Pirátů.

"Na současné koalici nám vadí, že je ve vleku starých struktur, jako je pravomocně odsouzený podvodník Karel Březina (ČSSD). Tato koalice dala vedení kontrolního výboru ODS, neřeší problematické projekty minulosti a projednává zásadní záležitosti v kuchyňce. Rozhodně nechceme těmto strukturám v koaličním vyjednání vyklízet prostor," uvedl předseda klubu Pirátů v zastupitelstvu Jakub Michálek.

Tagy: Česko Praha domácí pražský magistrát Česká pirátská strana

Zdroje: ČTK