Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Pochvy ze zkumavky. Lékaři umí zázraky

Pochvy ze zkumavky. Lékaři umí zázraky
Lékaři umí vypěstovat umělou pochvu a úspěšně ji implantovat | zdroj: Profimedia

Tým vědců oznámil, že se jim podařilo implantovat čtveřici žen umělou pochvu vypěstovanou z jejich vlastních buněk. Operace se uskutečnily v letech 2005 až 2008 a všem pacientkám se podle jejich ošetřujících lékařů daří dobře. 

Zákrok podstoupily dívky ve věku od 13 do 18 let. Všechny se narodily buď se zakrnělou pochvou, nebo úplně bez ní. Jde o vzácné onemocnění se složitým názvem Mayer-Rokitansky-Kuster-Hauserův syndrom.

V rámci tradiční léčby pacientky čeká rekonstrukční chirurgie a bolestivá rekonvalescence. Příliš často navíc nastávají komplikace. Odborníci se proto snažili najít jiný, efektivnější způsob léčby.

Problém vyřešily pochvy ze zkumavky, což je dobrá zpráva nejen pro ženy postižené od narození MKRH  syndromem, ale i pro transženy – tedy muže, kteří si nechali změnit pohlaví na ženské.

Celý proces popsali odborníci ve studii zveřejněné časopisem The Lancet. Pacientkám nejdříve odebrali vzorek epiteliálních buněk, který pak umístili do biologicky odbouratelné formy a tkáň následně vytvarovali podle unikátních fyziologických dispozic pacientek.

O pouhých šest týdnů později už pacientky ležely na operačním sále. Uměle vypěstovanou pochvu pak tělo přijalo jako svou přirozenou součást a operované ženy nyní mají možnost prožívat bezbolestné orgasmy.

zdroj: YouTube

Zdroje: