Počet uprchlíků utopených na cestě do Evropy loni stoupl o tisíce

AKTUALITA - Aktuality autor: von

V loňském roce zemřelo 7763 migrantů, zjistila to Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Mrtvých bylo o 27 procent víc než v roce 2015, kdy bylo zdokumentováno 6107 úmrtí. Více než pět tisíc uprchlíků se utopilo ve Středozemním moři. 

Ve Středozemním moři se loni utopilo přes pět tisíc migrantů

Ve Středozemním moři se loni utopilo přes pět tisíc migrantů,zdroj: Profimedia.cz

Ve Středozemním moři podle zprávy loni utonulo 5098 lidí, kteří se snažili přeplavit ze severní Afriky, Turecka a Blízkého východu do Evropy. Tito utonulí tvořili dvě třetiny ze všech úmrtí migrantů v roce 2016. Ve srovnání s rokem 2015 se tak loni ve Středozemním moři utopilo o 35 procent více migrantů, a to navzdory koordinovanějším záchranným operacím a nižšímu počtu lidí, kteří se na cestu vydali.

Reálný počet úmrtí migrantů v Středozemním moři však podle IOM může být mnohonásobně vyšší, jelikož většina ztroskotání zůstává nenahlášena.

"Každá loď s migranty, která pluje přes Středozemní moře, pašerákům vydělá obrovské množství peněz. Čím víc lidí se jim podaří dostat na loď, tím víc si vydělají," řekl ředitel centra IOM pro analýzy Frank Lacko. Dodal, že situace v Libyi, odkud mnozí migranti připlouvají, se zhoršila natolik, že lidé jsou schopni ohromně riskovat, aby se ze země dostali. Přiznal však, že je těžké odhadnout, co přesně se v současné chvíli v zemi odehrává.

V roce 2015 se počet migrantů, kteří se přes Středozemní moře snažili dostat do Evropy, snížil o více než milion. Loni se jejich počet snížil na 363.348, což se přičítá především dohodě mezi EU a Tureckem, jejímž cílem bylo potenciální migranty od plavby do Evropy odradit.

V severní Africe přišlo loni o život 1279 migrantů, zatímco v roce 2015 jich bylo 672. V západní Africe přišlo v roce 2016 o život 169 migrantů, naproti tomu v roce 2015 jich bylo 84. Na Blízkém východě loni zemřelo 113 migrantů, zatímco předloni IOM zaznamenala 32 úmrtí.

V roce 2016 podle IOM zemřelo u mexicko-americké hranice 400 migrantů, o rok dříve jich bylo 348. Těla se však díky klimatu rychlé rozkládají, a tak je těžké je identifikovat.

Tagy: zahraničí Středozemní moře uprchlická krize

Zdroje: ČTK