Po Česku běhá muž podezřelý ze spolupráce s islamisty, tvrdí Zeman. Kritika se na něj jen sype

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 11. 1. 2017 21:31) - Aktuality autor: roj

Prezident Miloš Zeman upozornil na to, že se prý po Česku pohybuje člověk ze severní Afriky, kterého mají v hledáčku tajné služby kvůli spolupráci s islámskými teroristy. Přeje si prý, aby jeho informace dotyčného "ohrozila". Podle kritiků ho tím ale jen varoval a zkomplikoval práci zpravodajským službám z Česka i zahraničí.  

Prezident Miloš Zeman prozradil tajnou informaci, že se po Česku pohybuje člověk napojený na islamisty. Varoval ho?

Prezident Miloš Zeman prozradil tajnou informaci, že se po Česku pohybuje člověk napojený na islamisty. Varoval ho?,zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Zeman se o člověku napojeném na teroristické organizace zmínil v debatě o vzniku nového Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, které kritizuje. Poznamenal, že četl "čtyři šifry".

"Podle jedné se na našem území potlouká jistý člověk z Maghribu, nesmím uvést jeho jméno, který je důvodně podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi," řekl Zeman. Maghribem je označován region v Africe na severu Sahary a západně od Nilu, tedy například Maroko, Alžírsko, Tunisko nebo Libye.

Chovanec nechtěl prezidentova slova vyvracet, ani potvrzovat. Neexistuje podle něj nyní žádné větší riziko útoku v ČR, takže není nutné zvyšovat stupeň ohrožení terorismem či svolat Bezpečnostní radu státu.

Bezpečnostní složky už v minulosti sledovaly víc osob, jak poznamenal Chovanec. Je podle něj lepší, když se to děje utajeně. Premiér Bohuslav Sobotka na Twitteru uvedl, že bezpečnostní složky fungují a dělají vše pro zajištění maximální bezpečnosti země. BIS sdělila, že nemá informace, že by v Česku hrozil útok. Zemanovo vyjádření podle mluvčího nepřísluší BIS komentovat.

Prezident, který neumí mlčet

Ostrou kritikou reagovala na Zemanovo prohlášení většina dotazovaných politiků. Podle Ivana Gabala (KDU-ČSL) prezident zdiskreditoval Česko u cizích rozvědek, a pokud není s to udržet podobnou informaci v tajnosti, není schopen výkonu funkce. Poslanec Daniel Korte (TOP 09) soudí, že Zeman asi není schopen zvážit dopad svých slov a činů. Podezřelého v podstatě varoval, dodal Korte.

Poslankyně Jana Černochová (ODS) uvedla, že Zeman se aktivně podílí na šíření paniky a k ohrožení bezpečnosti zároveň sám přispívá. Prezidenta se naopak zastal místopředseda sněmovního branného výboru Bohuslav Chalupa (ANO). "Jestli (Zeman) naznal, že to zveřejní, tak to zveřejnil," řekl ČTK. Připustil, že Zeman mohl zvýšit nervozitu obyvatelstva.

Podle politologa a bezpečnostního analytika Josefa Krause z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity žádná státní autorita ani tajná služba nepotvrdí ani nevyvrátí, zda jde o informaci na reálném základě. Pokud by byla pravdivá, vzniká zveřejněním podle něj ohromné riziko pro jakoukoliv operativní akci.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček kritiku odmítl. "Kritici výroků pana prezidenta nemají informace a o případu nevědí. Pan prezident samozřejmě nenarušil práci našich zpravodajských služeb," napsal na Twitteru.

Tajné služby loni upozornily, že Česko je v současnosti zejména tranzitní zemí pro lidi, kteří usilují o zapojení do aktivit takzvaného Islámského státu (IS). V některých případech byl také zjištěn jejich krátkodobý pobyt v Česku.

Tagy: Česko domácí prezident Miloš Zeman Islámský stát (IS) Bezpečnostní informační služba (BIS) terorismus a násilí uprchlíci v Česku

Zdroje: ČTK