Dnes je čtvrtek 2. února 2023., Svátek má Nela
Počasí dnes 3°C Smíšené přeháňky

Po Babišových slovech rekordně stoupl zájem o respirátory

Po Babišových slovech rekordně stoupl zájem o respirátory
Rouška a respirátor FFP2 | zdroj: Profimedia

Poptávka po respirátorech třídy FFP2 s nanovlákennou membránou byla ve středu rekordní. Překonána byla i dosud nejvyšší denní poptávka z poloviny září loňského roku, uvedla Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. Lidé reagovali na slova premiéra Andreje Babiše (ANO), který zvažuje možnost zavést po vzoru Německa a Rakouska v hromadné dopravě a obchodech doporučení nosit chirurgické roušky a respirátory.

Zvýšený zájem o respirátory zaznamenala také největší tuzemská lékárenská síť Dr.Max. Prodejci ujišťují, že ochranných pomůcek je dostatek. "Zájem se ve středu zvedl výrazně, během tří hodin jsme na našem e-shopu prodali týdenní zásobu. Zásoby jsme už doplnili. U dodavatelů je respirátorů dostatek, výpadky by tak hrozit neměly. Ochranné pomůcky jsou dostupné také v našich kamenných lékárnách. Všechny výrobky mají ověřenou certifikaci," řekl mluvčí lékáren Dr.Max Michal Petrov. Lednové prodeje tohoto zboží už podle něj překonaly zájem za celý prosinec, a to i přesto, že v prosinci byl zájem dvakrát větší než v listopadu.

"Ve středu se zvedla poptávka po nanovlákenných respirátorech FFP2 ve srovnání s předchozími lednovými dny 27krát; 87 procent našich středečních zákazníků objednávalo respirátory s nanovlákennou membránou ochranné třídy FFP2. Průměrná objednávka obsahovala více než 11 kusů těchto respirátorů. Někteří lidé ale nakupovali nejen pro sebe a své blízké, ale i pro větší kolektivy. Každý sedmý kupující objednal jedno nebo více balení s 50 kusy nanovlákenných respirátorů FFP2," řekla provozní ředitelka prodejního portálu Nanospace.cz Lucie Konečná.

Uvedla, že přestože prodejci těchto roušek drželi ve skladech zásoby, které měly pokrýt průměrnou měsíční poptávku stálých klientů, některá ekonomická balení respirátorů s nanovlákennou membránou třídy ochrany FFP2 noví zákazníci ve středu vykoupili. "Ale už ve středu odpoledne jsme u výrobců objednali další objemné dodávky," dodala Konečná. Nanospace.cz upřesnil, že většina zákazníků se na něj ve středu dostala z internetových vyhledávačů, pro které bylo slovní spojení "respirátor FFP2" jedním z nejvyhledávanějších výrazů dne.

Zatím nejvyšší poptávku zaznamenal portál loni 10. září, kdy se Česko po létě vracelo k povinnosti nosit roušky uvnitř budov. Předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs prohlásil, že čeští výrobci nanovlákenných respirátorů ochranné třídy FFP2 nyní disponují měsíční výrobní kapacitou čtyři miliony kusů a v případě potřeby mohou výrobu bezodkladně navýšit na pět milionů měsíčně. "Vedle nanovlákenných respirátorů FFP2 se v České republice vyrábějí také konvenční respirátory ochranné třídy FFP2. Tuzemská měsíční výrobní kapacita je díky tomu o další miliony kusů vyšší," dodala asociace.

Zdroje: