Pět českých vojáků zraněno při útoku v Afghánistánu

AKTUALITA - Aktuality autor: red

Čeští vojáci se stali terčem dalšího bombového útoku v Afghánistánu. Bylo zraněno pět Čechů, jeden z nich těžce. Všichni jsou mimo ohrožení života. Podle nejnovějších informací prý nemířili útočníci přímo na Čechy, ale na kolonu koaličních vozidel. 

Čeští vojáci u základny v afghánském Bagrámu

Čeští vojáci u základny v afghánském Bagrámu,zdroj: Profimedia.cz

Atentátníci najeli v okolí základny Bagrám automobilem naloženým výbušninami na obrněný vůz vojáků.

"Z prvních indikací, které máme, to vozidlo bylo řízeno, seděl tam řidič a lze předpokládat, že to byl útok sebevražedného atentátníka," řekl ve čtvrtek náčelník generálního štábu armády Aleš Opata. Podle agentury AP se k útoku přihlásilo hnutí Tálibán.

Byl to druhý útok na Čechy během dvou měsíců. Na začátku srpna zahynuli v Afghánistánu při sebevražedném útoku tři čeští vojáci. Lidové noviny ve středu napsaly, že české speciální síly na spolupachatele srpnového atentátu zaútočily. Ve stejný den následoval útok, který může být odvetou za akci speciální jednotek.

Někteří vojenští experti únik informací kritizovali a upozornili, že české vojáky v Afghánistánu může ohrozit. Ministr obrany Lubomír Metnar i Opata však tento výklad odmítají, kdo zapříčinil únik informací se nicméně prošetřuje. 

Život vojákům podle Opaty pomohla zachránit kvalita obrněného vozidla, významnou roli hrálo i to, že velitel jednotky a vojáci postupovali při přípravě a kontrole správně.

Vojáci byli na místě ošetřeni a letecky přepraveni do vojenské nemocnice na základně Bagrám. Lékaři již tři z nich z nemocnice propustili. Vrátili se ke své jednotce, další voják s lehkým zraněním zůstává na pozorování.

Těžce zraněný voják podstoupil dvě operace, v důsledku zranění mu podle zástupce velitele Společného operačního centra Štefana Muránského hrozí nehybnost končetin. Jeho převoz do Česka se uskuteční patrně příští týden. 

Útok podle Opaty nepovede k omezení činnosti české jednotky, jako tomu bylo po srpnovém útoku.

Podle webových stránek armády bylo na začátku října v Afghánistánu 346 českých vojáků. Nejpočetnější jednotka působí na spojenecké základně Bagrám. Na starosti má její vnější ochranu. Vyjíždí proto do několikakilometrového okolí.

Právě při jedné z těchto hlídek byli vojáci zraněni. Za úkol při nich mají například zabraňovat raketovým útokům na základnu nebo zjišťovat zpravodajské informace.

Tagy: zranění Afghánistán Česko zahraničí domácí armáda ČR ozbrojený útok

Zdroje: ČTK