Paranoidní Fico straší voliče migranty, kteří neexistují

KOMENTÁŘ - Komentáře autor: Vojtěch Ondráček

V sousedním Slovensku se budou za tři týdny konat parlamentní volby a největším favoritem je vládní strana Smer. Její předseda a premiér se ve snaze o vylepšení volebního výsledku uchyluje čím dál víc k agresivní a xenofobní rétorice, kterou útočí na migranty mířící na Slovensko. Problém ale je, že nikdo k našemu východnímu sousedovi nechce. A při pohledu na vládní politiku není divu.

Slovenský premiér Robert Fico

Slovenský premiér Robert Fico,zdroj: Profimedia.cz

Kdo by to čekal, že se slovenský premiér bude se svým maďarským protějškem vítat s neskrývanou radostí a potěšením, ba dokonce budou mít stejný názor na vývoj a budoucnost evropské politiky?

Jenže věrní heslu "nepřítel mého nepřítele je můj přítel" v pondělí zástupci obou zemí usedli k jednacímu stolu na schůzce Visegrádské čtyřky.

Dokonce se ve svém nově nalezeném přátelství nemuseli vzdát nacionální a xenofobní rétoriky, stačilo jen změnit terč svého hněvu a najít společného nepřítele - muslima, uprchlíka, nebo migranta.

Paranoiím se meze nekladou

A slovenský premiér má o nebezpečí z jejich strany úplně jasno. "K nám do prostoru se denně valí tisíce lidí bez kontroly a ohrožují nás. To je největší riziko, které může zastavit hospodářský růst v celé EU," varuje Fico a dodává: "Proto nám tak záleží na tom, abychom zastavili příval migrantů."

O jakém přívalu migrantů slovenský premiér mluví, není při pohledu na statistiky příliš jasné. Na rozdíl od svého maďarského protějška žádné uprchlíky reálně neviděl. Alespoň ne na Slovensku, kde loni požádalo o azyl jen 330 lidí, nejméně lidí od roku 1994. A navíc úřady vyhověly pouhým osmi žadatelům.

I onen diktát Bruselu, se kterým má předseda Smeru takovou potřebu bojovat, neohrožuje slovenskou civilizaci takovým způsobem, jak by se mohlo zdát. EU žádala Slovensko, aby za loňský rok přijalo pouhých 803 uprchlíků.

Ficovo hořekování tak působí paranoidně, ale za jeho verbální agresivitou se skrývá možná o dost racionálnější příčina. Chce vyhrát březnové volby. A uprchlíky k tomu potřebuje.

Aféry zametené pod modlitební kobereček

Pravdou je, že podle průzkumu veřejného mínění se 89 procent Slováků vyslovilo proti evropské politice kvót. Takže v tomto ohledu má Ficovo protiimigrační mobilizace svoje opodstatnění. Především v kontextu blížících se voleb.

Jenže podle dalších výzkumů voliči řeší o dost podstatnější problémy než uprchlickou krizi. Podle průzkumu Eurobarometru Slováky víc trápí nezaměstnanost, ekonomika, zdravotní péče či životní náklady.

Fico a jeho vládní strana Smer dobře vědí, proč migrační krize hraje v jejich předvolební kampani prim. Jejich politika totiž nejenže nedokázala palčivé problémy uspokojivě řešit, ale naopak v nich - školskou terminologií - doslova propadla.

A přitom penězi se během oněch čtyřech let nijak nešetřilo. Vláda zvýšila minimální mzdu, polovině Slováků umožnila cestovat vlakem zdarma, nebo investovala do zdravotnictví. Jenže ze štědrých investic mají někteří občané větší radost než ostatní. Například právě ve zdravotnictví.

Na začátku února se totiž ukázalo, že kliniky lékaře Pavla Kostky si ročně přijdou na 3,2 milionu eur (přes 86 milionů korun) od státní zdravotní pojišťovny. Kostkovo vyjádření bylo navíc podle některých médií upraveno na úřadu vlády. Poslední úpravy ve wordovém souboru byly prací Márie Troškové, bývalé modelky, která pracuje na Ficově sekretariátu.

Nejde přitom o jedinou aféru v rámci zdravotnictví. Jiné skandály už dávno stály za odstoupením předsedy parlamentu a ministra zdravotnictví. A v posledních týdnech musel Ficův kabinet řešit protest zdravotních sester.

K 1. únoru odešlo z nemocnic kvůli nízkým mzdám téměř 540 sestřiček. Po dohodě s premiérem se nakonec většina z nich vrátila. Podle opoziční strany Sieť by částka, kterou Kostka inkasuje, v klidu zaplatila zvýšení platu pro 1500 sester.

I když se vládnoucí strana hlásí k sociálnědemokratické orientaci, paradoxně sama čelí stávkám nespokojených odborových organizací. Kromě sester se vláda potýkala s třítýdenní stávkou pedagogů na základních a středních školách, kteří požadovali zvýšení mezd. V jejich případě odbory stávku prozatím ukončily, boj s vládou tím ale nekončí.

Vzájemnou nevraživost minulý týden demonstroval konflikt na parlamentní půdě. Protestující sestry a učitelé se chtěli účastnit poslanecké rozpravy jako diváci na balkóně, jenže ten už byl obsazený příznivci a členy strany Směr. Po hodině balkon opustili, stejně tak i většina vládních představitelů sál, takže se vyhnuli případnému střetu se stávkujícími.

A napětí posledních dnů se začíná projevovat na voličských preferencích. Podle nejnovějšího průzkumu by Směr jednoznačně vyhrál, ale nedosáhl by na hranici, která by zaručila nadpoloviční většinu ve sněmovně.

A tři týdny před volbami lze očekávat, že Fico bude na volební předpovědi reagovat ještě agresivnější protiimigrační rétorikou a strašením spoluobčanů. Ostatní strany ale nenabízejí vůči xenofobii vládnoucího Smeru nějakou výraznou alternativu ze strachu, že by mohly přijít o hlasy voličů.

Slovenský prezident Andrej Kiska zůstává s kritikou vládnoucích představitelů a jejich názorů na uprchlíky tragicky osamocen. Nechal se slyšet, že "nemáme žádné imigranty; Slovensko není dotčeno tímto problémem, máme vlastní problémy a na ně bychom se měli zaměřit."

V současné atmosféře zastrašování hordami krvežíznivých "musulmánů" je prezident výjimkou potvrzující pravidlo. Pravidlo, že slovenské politické scéně teď vládne strach z migrantů, kteří nepřicházejí.

Tagy: Slovensko zahraničí migrační politika slovenská politika evropská politika uprchlická krize

Zdroje: ČTK,Vlastní,Politico