Fico chce 'uplatit' voliče levnou elektřinou a plynem. Slibuje snížení cen

- Aktuality autor: pal

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica chce ještě před parlamentními volbami snížit cenu energií, které tvoří významnou část výdajů slovenských domácností. Stát by měl poskytnout slevy na plyn, slovenský regulační úřad má zase prošetřit náklady distributorů elektřiny. 

Vláda Roberta Fica chystá zlevnění plynu

Vláda Roberta Fica chystá zlevnění plynu,zdroj: Profimedia.cz

"Panují velká podezření, že distribuční společnosti si do nákladů započítávají fiktivní majetky. Tím, že tento úřad (ÚRSO) bude nezávisle oceňovat majetek distribučních společností, bude moci nejen objektivně zhodnotit skutečné náklady.

Vláda plánuje změny v cenách elektřiny a plynu

Mohlo by to vést ke snížení síťových poplatků, což by znamenalo snížení koncové ceny elektřiny nebo plynu," řekl  novinářům Fico po schůzce s vedením ÚRSO, který na Slovensku rozhoduje o cenách energií pro regulované skupiny odběratelů.

Fico dodal, že vláda poskytne úřadu více peněz na to, aby mohl posílit kontrolu energetických firem.

Slovenský premiér již dříve oznámil, že stát bude domácnostem částečně kompenzovat účty za zemní plyn.

Například rodiny, které plyn používají na ohřev vody a topení, na přelomu letošního a příštího roku dostanou zpět šest procent z roční platby za plyn.

Na slevy se může těšit přes milion domácností

Na slevu bude mít v pětimilionové zemi nárok 1,4 milionu domácností, opatření přijde na 47 milionů eur (1,27 miliardy korun). Podle Fica zavedení slevy umožnilo i lepší hospodaření největšího prodejce plynu v zemi, společnosti SPP, kterou stát loni zcela ovládl.

Příslib zlevnit plyn pro domácnosti byl součástí prvního sociálního balíčku, který Ficova strana Směr-SD představila v minulém roce s cílem zlepšit životní úroveň lidí.

Zahrnoval dohromady 15 opatření včetně zavedení bezplatného cestování dětí, studentů a seniorů ve vlacích. Letos v květnu Směr-SD, který po přesvědčivém vítězství ve volbách konaných v roce 2012 sestavil jednobarevnou vládu, ohlásil další sociální balíček.

Jeho součástí je například snížení sazby daně z přidané hodnoty na základní potraviny.

Již na začátku letošního roku průměrná cena plynu od SPP pro slovenské domácnosti klesla o více než procento, ceny elektřiny se snížily o zhruba pět procent.

Tagy: Slovensko zahraničí dodávky elektřiny dodávky plynu

Zdroje: ČTK