Fico: Slovensko se bude bránit proti kvótám u soudu

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 23. 9. 2015 19:41) - Aktuality autor: pal

Slovensko bude žalovat u Evropského soudu rozhodnutí o uprchlických kvótách. Informoval o tom premiér Robert Fico. Schválení povinných kvót na přerozdělování uprchlíků kritizoval i slovenský tisk, podle kterého je diktaturou silnějších zemí. Výsledek hlasování ministrů vnitra zemí EU je prý především porážkou Slovenska, které společně s Maďarskem, Českem a Rumunskem proti kvótám vystoupilo. 

Slovensko podle premiéra Roberta Fica nebude respektovat kvóty

Slovensko podle premiéra Roberta Fica nebude respektovat kvóty,zdroj: Profimedia.cz

"Slovensko nemíní respektovat povinné kvóty. Podáváme žalobu k soudu v Lucemburku," uvedl Fico po zasedání vlády, která se rozhodnutím ministrů vnitra zemí EU zabývala. Dodal, že Slovensko se záměrně nepodřídí rozhodnutí o kvótách a v této záležitosti se vystaví se proceduře EU ohledně porušení unijního práva.

Slovensko kritizuje povinné kvóty dlouhodobě 

Bratislava se dlouhodobě staví proti rozmístění běženců v EU na základě povinných kvót. Podle Fica migranti nechtějí zůstat na Slovensku, jejich cílem jsou prý ekonomicky vyspělejší země jako Německo či Francie.

Kvóty kritizovalo také Česko, premiér Bohuslav Sobotka dnes ovšem uvedl, že nechce žalobami proti kvótám na přerozdělování uprchlíků dále stupňovat napětí v unii.

"Poprvé v historii se stalo, že v závažné věci, která se týká lidí, se rozhodlo většinou. Jako suverénní země odmítáme diktát většiny v tak citlivém tématu. Myslíme si, že jsme se měli dohodnout jednomyslně na zasedání premiérů a hlav států," řekl Fico a zopakoval svůj dřívější názor, že kvóty migrační krizi v Evropě nevyřeší a že vyústí v blamáž.

Slovenský premiér soudí, že spor o kvóty rozhodne také o dalším fungování EU. "Nemůžeme si dovolit, aby Evropa fungovala na principu většiny proti menšině. Velké země pak budou rozhodovat, co se bude dít v malých zemích. To je konec Evropy," uvedl Fico.

Ficově straně hrozí pozastavení členství v evropské frakci 

Podle šéfa frakce socialistů a demokratů v europarlamentu Pittelly uvádí Fico svými názory do rozpaků "všechny pokrokově" uvažující lidi". Pittella přitom citoval Ficova prohlášení o tom, že "nikdy nebude tolerovat masovou migraci muslimských přistěhovalců, kteří začnou stavět mešity", že by měly být omezovány svobody muslimů v Evropě anebo že "Slovensko je pro Slováky, a ne pro menšiny".

"Vytrvalá neochota převzít odpovědnost a ukázat solidaritu při uprchlické krizi je v rozporu s našimi hodnotami a politickým přesvědčením. Nemůžete jen říkat, že jste pokrokoví, musíte to také prokázat svými slovy a činy," řekl Pittella v Bruselu před summitem Evropské unie o migrační krizi.

Proto prý vyzval předsedu Evropských socialistů (PES), Bulhara Sergeje Staniševa, aby zahájil proceduru vedoucí k pozastavení členství Směru. Také vyzval Fica, aby vyjasnil svoje postoje před PES.

Rozhodnutí ministrů vnitra EU kritizoval i slovenský tisk

"Němci opět ukázali východní Evropě, co je to arogance moci. Síla. A podraz. Převálcování východoevropských států na radě ministrů znamená, že Němci vyhráli svou 'bleskovou válku'. A malé východní státy obrali o zbytky suverenity," napsal na svém webu list Hospodárske noviny.

Hlasování o kvótách je podle deníku jedním z nejvážnějších zásahů do státní suverenity malých zemí od druhé světové války.

 "Rozhodnutí o tom, komu otevřeme dveře a jaké zde budeme mít menšiny, již nemají být v našich rukou," míní deník.

"Kolik cizinců si pozveme k sobě domů, to je záležitost, o které má rozhodovat domácí pán a nikdo další," uvedl list Sme.

Situace v EU v souvislosti s přílivem uprchlíků je podle listu ovšem kritická a požadavek na převzetí části břemena byl korektní. "Slovensko ve finále už nemělo jít proti zdi. Jen zvýraznilo strategickou porážku i škody reputace, protože pozici na Západě sotva někdo pochopí," soudí list.

Deník Pravda v článku pod titulkem "Slovensku vnutili kvóty" uvedl, že země utrpěla porážku ve svém boji proti kvótám na přerozdělování uprchlíků a že konflikt ohledně řešení uprchlické krize pokračuje.

"Evropa je rozdělena tak, jako snad ještě nikdy nebyla. Ke společné dohodě se totiž nedospělo a kvóty byly prosazeny proti vůli Slovenska, Česka, Maďarska a Rumunska," napsal deník.

Tagy: Slovensko zahraničí Evropská unie uprchlická krize

Zdroje: ČTK