Fico v Moskvě na rozpacích: Slovensko je loajální s EU, ale sankce by se měly zrušit

- Aktuality autor: art

Slovensko je a bude nadále loajální s unijní politikou, protiruské sankce by se ale měly zrušit, pokud se budou dodržovat minské mírové dohody, jak uvedl slovenský premiér Robert Fico po setkání se svým ruským kolegou Dmitrijem Medveděvem v Moskvě. 

Slovenský premiér Robert Fico se svým ruským kolegou Dmitrijem Medveděvem v moskevské rezidenci Gorki

Slovenský premiér Robert Fico se svým ruským kolegou Dmitrijem Medveděvem v moskevské rezidenci Gorki,zdroj: Profimedia.cz

Fico přijel do Ruska v období sílícího napětí mezi Bruselem a Moskvou, jehož zatím posledním projevem se stala diplomatická přestřelka kvůli zveřejnění ruských sankčních seznamů. Soupis téměř devadesáti v Rusku nežádoucích západních politiků, mezi nimiž není žádný Slovák, publikovala evropská média, přestože Moskva ho prý předala do centrály EU jako důvěrný dokument.

Fico dnes dal znovu najevo, že politiku sankcí nepovažuje za žádoucí, nicméně neopomněl zdůraznit loajalitu Bratislavy vůči společné unijní politice. "Slovensko je členem EU a podporuje jednotné stanovisko k situaci na Ukrajině. Jako svrchovaný stát si ale vyhrazujeme právo hájit své národní zájmy, aniž bychom narušovali jednotu a jednotné stanovisko EU," uvedl Fico.

"Slovenská vláda vždy sankce považovala jen za nástroj, nikoli za politické řešení. V červnu na summitu Evropské unie pro nás bude důležitá otázka plnění minských dohod oběma stranami. Pokud bude plnění realitou, budeme podporovat zrušení sankcí," konstatoval premiér. "Nechceme, aby se Ukrajina stala novou Libyí nebo Irákem," prohlásil.

Ukrajinská agentura Unian dnes napsala, že Fico se v pondělí večer z Moskvy telefonicky spojil s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, aby ho ujistil, že Slovensko bude jako "odpovědný stát" režim protiruských sankcí dodržovat. Slovenský list Sme k tomu poznamenal, že "Fico z Moskvy hasil vztahy s Ukrajinou".

Tématem Ficova jednání s Medveděvem byly dnes i energetické otázky, zejména transport ruských surovin do Evropy po zrušení projektu South Stream. Ruský Gazprom v květnu oznámil, že zahájil stavbu plynovodu Turkish Stream do Turecka, odkud by měl ruský plyn proudit dál do Evropy. Firma přišla s tímto projektem poté, co koncem loňského roku kvůli neshodám s EU odstoupila od výstavby plynovodu South Stream.

Zatímco South Stream měl dopravit ruský plyn až do střední Evropy, Turkish Stream má končit na turecko-řeckých hranicích; odtud si pak mají odběratelé transport zajistit sami. Fico dnes prohlásil, že Slovensko Rusku navrhlo společný projekt, na němž by se mělo při účasti EU podílet Slovensko spolu s Maďarskem, Rumunskem a Bulharskem.

Fico podle agentury Interfax na tiskové konferenci upozornil, že po případném zastavení přepravy plynu přes Ukrajinu a Slovensko do Evropy by Bratislava přišla o značné finanční prostředky za tranzit ruské suroviny.

Tagy: Rusko Slovensko zahraničí Evropská unie protiruské sankce rusko-ukrajinská krize ruská politika boje na východě Ukrajiny slovenská politika válka na Donbasu

Zdroje: ČTK