Dělají z nás hlupáky, kritizoval Fico EU za rozšíření plynovodu Nord Stream

- Aktuality autor: pal

Slovenský premiér Robert Fico ostře kritizoval EU za dohodu o rozšíření plynovodu Nord Stream, která prý poškodí Slovensko a Ukrajinu. Fico to řekl krátce po schůzce s ukrajinským premiérem  Arsenijem Jaceňukem. 

Slovenský premiér Robert Fico a jeho ukrajinský protějšek Arsenij Jaceňuk kritizovali EU

Slovenský premiér Robert Fico a jeho ukrajinský protějšek Arsenij Jaceňuk kritizovali EU,zdroj: Profimedia.cz

"Dělají z nás idioty. Není možné několik měsíců hovořit o potřebě stabilizace situace na Ukrajině a poté přijmout řešení, které staví nejen Ukrajinu, ale i Slovensko do nezáviděníhodné situace," řekl Fico.

Ruská plynárenská společnost Gazprom a její evropští partneři počátkem září podepsali akcionářskou dohodu o plánovaném rozšíření plynovodu Nord Stream, který přivádí zemní plyn po dně Baltského moře do Německa a tím i do střední a západní Evropy.

Podmořský projekt je od samého počátku veden zájmem Ruska na tom, aby byl nezávislý na tranzitu suroviny přes Ukrajinu. Omezení přepravy plynu přes Ukrajinu by v budoucnu také způsobilo pokles příjmů Slovenska z poplatků za tranzit ruského plynu dále do západní Evropy.

"Zradili jiný členský stát EU, Slovensko. Jdou v příkrém rozporu s politickými rozhovory, které jsme vedli s Ukrajinou na Evropské radě (vrcholné schůzce EU)," řekl Fico, podle kterého dohoda plynárenských firem není pouze záležitostí obchodu.

Plánované rozšíření plynovodu Nord Stream kritizoval také Jaceňuk. "Je to protiukrajinský a protievropský projekt," řekl Jaceňuk. Dodal, že záměr posílit přepravní kapacitu plynovodu Nord Stream představuje monopolizaci tras dodávek plynu do EU, což podle něj povede ke zvýšení cen této suroviny.

Tagy: Slovensko EU zahraničí Ukrajina plynovod ropa a zemní plyn

Zdroje: ČTK