Padlí vojáci jsou doma, lidé v ulicích jim tleskali

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 8. 8. 2018 20:44) - Aktuality autor: šar

Těla tří českých vojáků zabitých v neděli v Afghánistánu dnes armádní speciál dopravil do vlasti. Na letišti v Praze Ruzyni na ně čekaly rodiny i představitelé armády a státu. Koloně s těly padlých lidé v ulicích tleskali.

Padli v Afghánistánu: Zleva Patrik Štěpánek, Martin Marcin a Kamil Beneš

Padli v Afghánistánu: Zleva Patrik Štěpánek, Martin Marcin a Kamil Beneš,zdroj: ministerstvo obrany

Armádní speciál přistál v Praze krátce po 16:00, při letu nad českým územím ho doprovázely gripeny. Na letišti čestná stráž vyzvedla z letounů rakve zahalené českými vlajkami a hlavní kaplan armády Jaroslav Knichal promluvil o ztrátě padlých vojáků a o tom, že obětovali svůj život při ochraně jiných. Následně smuteční kolona s těly padlých zamířila do Ústřední vojenské nemocnice, při průjezdu kolem sídla generálního štábu na Vítězném náměstí na ni čekalo přes 200 lidí, kteří vojákům tleskali.

Metnar po smutečním aktu novinářům řekl, že smrt tří vojáků nic nezmění na českém odhodlání dál bojovat proti terorismu. Oznámil rovněž, že se v řádu týdnů vypraví za českými vojáky do Afghánistánu.

Zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun řekl, že na činnosti české armády v Afghánistánu se ani po zabití tří vojáků nic nemění. Podle něj se jednotka v Afghánistánu vrátí do standardního režimu poté, co se na několik dní po teroristickém útoku zaměřila na jiné úkoly.

Podle zástupce náčelníka generálního štábu Jiřího Vernera se čeští vojáci vrátí k běžné činnosti, tedy hlídkování v okolí základny Bagrám, nejpozději do pátku. Verner také řekl, že čeští vojáci při hlídce, během níž je napadl sebevražedný atentátník, nepochybili. ČTK po návratu z Afghánistánu řekl, že svým hrdinským přístupem zachránili další životy. Útok podle něj mohl mít mnohem fatálnější následky.

Velitel jednotky Daniel Cekul po pietním přivítání novinářům řekl, že ostatní vojáci nesou ztrátu svých druhů ve zbrani navzdory smutku velice statečně. "Nejsou zlomeni, jsou odhodláni nadále plnit úkoly," řekl.

Martina Marcina (36), Kamila Beneše (28) a Patrika Štěpánka (25) Metnar v úterý povýšil in memoriam do hodností štábních praporčíků. Ministerstvo pro ně chystá ještě další ocenění, padlí vojáci dostanou in memoriam nejvyšší resortní vyznamenání Kříž obrany státu. Prezident Zeman vojáky 28. října in memoriam vyznamená medailí Za hrdinství, uvedl dnes Hrad.

Památku padlých vojáků dnes v poledne připomnělo 8000 sirén, které se na 140 sekund rozezněly po celém Česku. V době příletu vojenského speciálu s těly padlých se rozezněly zvony katolických kostelů a chrámů v Praze. Rozhledna na pražském Petříně se dnes večer na památku padlých rozsvítí v barvách trikolory.

Příspěvek pro pozůstalé 

Lidé na pomoc rodinám vojáků poslali od pondělí do dnešního rána přes 1,2 milionu korun. Příspěvky zaslaly tisíce lidí na účet Vojenského fondu solidarity nebo prostřednictvím dárcovských zpráv DMS, řekla předsedkyně výboru Vojenského fondu solidarity Lenka Šmerdová.

Fond mimořádnou sbírku vyhlásil v pondělí. Peníze mohou lidé posílat na účet číslo 44665522/0800 s variabilním symbolem 918 nebo cestou dárcovské SMS podle toho, jakou částku se rozhodnou věnovat, a to ve tvaru DMS VFS 30, DMS VFS 60 nebo DMS VFS 90 na číslo 87777.

Do dnešního rána podle Šmerdové přímo na účet dorazilo 1,04 milionu korun od více než 800 dárců. Dalších přes 3100 lidí poslalo příspěvek prostřednictvím zprávy DMS, darovali takto více než 220 tisíc korun.

Šmerdová už v úterý řekla, že téměř okamžitě po oznámení úmrtí vojáků se vzedmula vlna solidarity. Příspěvky chtěli poslat vojáci z různých útvarů, ozvala se i soukromá firma, která poslala 100 tisíc korun.

Po tragické události z července 2014, kdy padlo také po útoku sebevraha pět českých vojáků, se podařilo vybrat přes pět milionů korun. V té době ale armáda neměla možnost, jak dary přijímat. Vznikl proto ve spolupráci s Charitou ČR Vojenský fond solidarity.

Vybírá peníze od stálých i jednorázových dárců, z příspěvků pomáhá vojákům a jejich rodinám v nesnázích, do kterých se nedostali vlastní vinou. Podporuje podle Šmerdové třeba kvalitu života dětí vojáků, kteří zahynuli při plnění služebních povinností, nebo pomáhá při zdravotních potížích vojáků. "Je strašně důležité, že fond může pomoct okamžitě," poznamenala Šmerdová.

Tagy: Afghánistán Česko zahraničí domácí pieta NATO útoky a atentáty

Zdroje: ČTK