Vojáky, kteří zahynuli v Afghánistánu, pohřbí s vojenskými poctami

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 6. 8. 2018 16:53) - Aktuality autor: šar

Vojáci, kteří zemřeli v neděli po sebevražedném útoku atentátníka v Afghánistánu, budou pohřbeni s vojenskými poctami. Termín posledních rozloučení se třemi padlými zatím nebyl stanoven. Pohřby by se měly konat v místech bydliště vojáků. Na památku padlých se také ve středu v poledne rozezní po celém Česku sirény, rozhodl podle úřadu vlády premiér Andrej Babiš. 

Voják se psem hlídkující na základně v Bagrámu u pietního místa na počest padlých vojáků

Voják se psem hlídkující na základně v Bagrámu u pietního místa na počest padlých vojáků,zdroj: Facebook Armády České republiky

Ostatky vojáků zpět do České republiky přiveze podle současných předpokladů vojenský speciál ve středu v 16:15. Pietního ceremoniálu se zúčastní vrcholní představitelé České republiky. Účast slíbil prezident Miloš Zeman, potvrdil dnes jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Přítomen bude i ministr obrany Lubomír Metnar, který se předčasně vrátí z dovolené.

Přesnou podobu pietního ceremoniálu armáda nyní připravuje. Před čtyřmi lety, kdy při sebevražedném útoku zemřelo celkem pět českých vojáků, byly rakve padlých při převozu zabaleny do české vlajky.

Rakve z letounu po příletu vynesla za zvuků smuteční hudby čestná stráž a vystavila je na černě zahalené katafalky na letištní ploše. Vojenský kaplan poté přednesl smuteční řeč a modlitbu za zemřelé. Pietní akt zakončila státní hymna.

Armádní letadlo s ostatky přistane ve středu netradičně na ruzyňském letišti. Důvodem je, že na vojenském letišti v pražských Kbelích se v současné době rekonstruuje vzletová a přistávací dráha. Vojenské airbusy proto dočasně létají na Ruzyň, řekla mluvčí kbelské základny Zuzana Špačková.

Vojáci padli v neděli při hlídce mimo základnu, kde na ně zaútočil sebevražedný atentátník. Byli součástí jednotky, která převzala ochranu spojenecké základny Bagrám letos v dubnu.

Zpět do České republiky se měli po půlročním působení vrátit v říjnu. Při útoku zemřel rotný Martin Marcin, který v armádě podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška působil od roku 2003. Na vojenské misi byl popáté, dvakrát předtím působil v Kosovu, do Afghánistánu byl vyslán potřetí. Desátníci Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (25) byli na své první misi. Beneš byl v armádě od roku 2013, Štěpánek od roku 2015.

O úmrtí vojáků informovali jejich rodiny zástupci armády. Podle ředitele odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduarda Stehlíka vždy musí být přítomen jejich velitel a zpravidla se oznámení účastní i vojenský kaplan. Psychologickou pomoc budou mít rodiny k dispozici i nadále. Stehlík poznamenal, že v podobných případech může jít až o několikaměsíční či několikaletou pomoc.

Se zástupci rodinných příslušníků armáda chystá poslední rozloučení. Podle Pejška již rodiny souhlasily, aby byli vojáci pohřbeni s vojenskými poctami. U rakve by tak měla stát čestná jednotka, zazní hymna i čestné salvy.

Ministr padlé vojáky vyznamená 

Na památku padlých se také ve středu v poledne rozezní sirény. "Symbolické uctění proběhne ve středu 8. srpna 2018, kdy se ve 12:00 po dobu 140 sekund na celém území České republiky rozezní sirény," uvedl úřad vlády.

Smrt svých tří vojáků bere vedení 42. mechanizovaného praporu v Táboře jako velkou ztrátu.  "Cítíme s rodinami. Jsme vojáci a bohužel v malém procentu musíme počítat i s tím, že se něco takového může stát," řekl dnes v Táboře velitel praporu Daniel Cekul novinářům.

Cekul řekl, že ostatní vojáky 42. mechanizovaného praporu tragická událost zasáhla. "Ale nesou to všichni statečně," uvedl velitel, pod nímž v Táboře slouží čtyři stovky vojáků. Cekul uvedl, že všichni tři muži byli na misi dobře připraveni.

Padlé vojáky před čtyřmi lety in memoriam vyznamenal Zeman. Zda se k podobnému kroku chystá i nyní, označil Ovčáček za předčasnou otázku. 

Metnar napsal, že se na ministerstvu chystá udělení resortních vyznamenání. "Stejně jako chystáme povýšení in memoriam. Vše se připravuje," uvedl ministr. Konečné rozhodnutí podle něj teprve padne.

Jejich památku bude připomínat i armádní web, na kterém jsou umísťovány vizitky a životopisy padlých vojáků. Podle Stehlíka by se tak mělo stát ještě tento týden.

Tagy: Afghánistán zahraničí domácí NATO armáda ČR terorismus a násilí útoky a atentáty

Zdroje: ČTK