Dnes je středa 25. května 2022., Svátek má Viola
Počasí dnes 19°C Občasný déšť

Pačes (nejen) o svém novém působení v ČEZu: Zavolal mi Kalousek a bylo to

Pačes (nejen) o svém novém působení v ČEZu: Zavolal mi Kalousek a bylo to
Václav Pačes | zdroj: Mediafax

ROZHOVOR Bývalý šéf Akademie věd Václav Pačes byl v úterý tohoto týdne přibrán do dozorčí rady elektrárenské společnosti ČEZ. Její dosavadní místopředseda Ivo Foltýn na svou funkci totiž rezignoval. ParlamentníListy.cz se proto tohoto uznávaného profesora biochemie zeptaly nejen na to, co od nového působenmí očekává, ale i na zpětné ohlédnutí za volbou prezidenta i názor na vývoj české politické scény.

Vaše jméno je nově spojené s ČEZem. Bylo před tím dlouhé namlouvání nebo šlo o rychlý proces?

Byl to rychlý proces. Zavolal mi pan ministr Kalousek a zeptal se mne zda bych o tom uvažoval. Protože se již dlouho energetikou zabývám a teď dokonce dáváme dohromady knížku o výhledech české energetiky, tak jsem na to kývnul.

Jak nahlíží na Vaše angažmá například kolegové - akademici? Nenarážíte na nějaké bariéry? A pokud ano, v jakém smyslu?

Ale ne. Ten den, kdy se o mém členství v Dozorčí radě ČEZ jednalo, zasedal Sněm Akademie věd. Tam mi dokonce někteří kolegové vyjádřili podporu. Že prý je dobře, že v Radě bude nějaký nezávislý vědec.

Můžete stručně popsat, jaká bude Vaše úloha v rámci tohoto energetického gigantu? Neobáváte se, že jste s ním spojil své jméno v období, kdy v Evropě nepatří úplně mezi ty nejvychvalovanější firmy? Mám na mysli například situaci v Bulharsku, kde chtějí ČEZu odebrat dokonce licenci. Jak vůbec to, co se děje v Bulharsku, Vy sám vnímáte?

Víte, já zatím o ČEZu vím jen málo. A ani nevím jaké povinnosti a kompetence dozorčí rada má. A to, že zrovna teď ČEZ má nějaké problémy, mne právě láká. Je to důležitý podnik, pro mnohé včetně mne trochu záhadný, a tak se na tu práci docela těším.

Pokud se přesuneme do oblasti politiky, domníváte se, že nový prezident Miloš Zeman bude nakloněný stavbě nového bloku jaderné elektrárny Temelín II? Dá se očekávat nějaký posun, dle Vás?

 Pokud vím, tak prezident republiky vyjádřil dostavbě JETE svou podporu. Víte, já jsem, snad z doby svého působení v té vládní Nezávislé energetické komisi (NEK), asi považován za jasného zastánce jaderné energetiky. Ale tak to není. Jsem si dobře vědom problémů jaderné energetiky. Ale na druhé straně naše výpočty a úvahy ukázaly, že v naší konkrétní situaci, se zvážením všech pro a proti, je dostavba JETE opravdu výhodná. I když se dnes situace v energetice rychle mění, zejména v souvislosti s těžbou břidlicového plynu v USA a jinde. Ale jaderná energetika je stejně jen dočasným řešením produkce elektrické energie.

Zdroje: