Ostře sledované volby: Dokážeme sílu lidu, burcuje exšéf katalánské vlády
21. 12. 2017 – 9:20 | Zpravodajství | šar

Zhruba 5,5 milionu voličů hlasuje od rána v předčasných volbách do regionálního parlamentu o budoucnosti Katalánska. Výsledek hlasování rozhodne, zda bude region pod vedením separatistů dál usilovat o nezávislost, nebo setrvá pod vedením promadridských stran ve svazku se zbytkem Španělska.
Podle deníku El País jsou čtvrteční volby nejsledovanější od obnovení demokracie ve Španělsku před téměř čtyřiceti lety. Na organizaci hlasování se podílí 65 tisíc lidí, na bezpečnost v ulicích dohlíží 10 tisíc katalánských a asi 3 tisíce španělských policistů. V pohotovosti jsou dva tisíce dalších členů bezpečnostních složek.
Podle Juana Antonia Puigservera, zástupce ministerstva vnitra pověřeného dohledem nad průběhem voleb, se v 13:00 volební účast vyšplhala na 34,7 procenta. Při regionálních volbách v roce 2015 byla ve stejném okamžiku mírně vyšší, činila 35,1 procenta. Tehdy se ale volby konaly v neděli, dnes většina Katalánců musela do práce. Podle dřívějších odhadů by mohla účast ve volbách přesáhnout 80 procent. Další informace o podílu voličů, kteří se hlasování zúčastnili, úřady sdělí v 18:45.
Stejně jako dopoledne Puigserver informoval, že se hlasování prozatím obešlo bez větších incidentů. "Události byly běžné jako při jiných volbách, například pozdní příchod členů volebních komisí," řekl. U mnoha z téměř 2700 volebních místností se podle španělských médií od rána tvořily dlouhé fronty.
Svůj hlas už odevzdala například starostka Barcelony a členka volební koalice En Comú-Podem (Společně můžeme; ECR) Ada Colauová. Dnešní den označila za "historický" a vyjádřila naději, že se výjimečnost nynějšího hlasování projeví i na vysoké volební účasti. Španělská média upozorňují, že klíčové bude, jak bude hlasovat asi milion voličů, které průzkumy označovaly za nerozhodnuté.
Hlas do volební urny už vhodil i jeden z ministrů sesazené katalánské vlády Jordi Turull, kterého úřady držely kvůli říjnovému vyhlášení nezávislosti donedávna ve vazbě. Volila už například i Marcela Toporová, manželka bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta, který před hrozícím zatčením uprchl do Belgie.
ČTĚTE TAKÉ:
"Dnes znovu dokážeme sílu nezničitelného lidu," napsal ve čtvrtek na twitteru Puigdemont. "Ať nás duch 1. října vždy provází," dodal s odkazem na den konání referenda o nezávislosti Katalánska. Puigdemont už dříve uvedl, že by se v případě vítězství své strany vrátil z Belgie zpět domů.
"Budeme tvrdě bojovat za to, aby se Katalánsko vrátilo k normalitě," uvedla po odevzdání svého hlasu předsedkyně katalánské strany Ciutadans (Ciudadanos) Inés Arrimadasová, která je odpůrcem odtržení od Madridu.
Hlasování vyvolala ústřední španělská vláda poté, co v říjnu kvůli separatistickým snahám regionálního vedení převzala přímou správu nad autonomním Katalánskem. Madrid si od voleb slibuje, že separatistické strany ve volbách ztratí absolutní většinu.
Bývalé katalánské vedení naopak doufá v silnější mandát pro jednání o nezávislosti regionu na severovýchodě Španělska. Podle posledních průzkumů, které předvídají rekordní účast více než 80 procent, budou výsledky těsné. Pokud ani separatisté, ani promadridské strany absolutní většinu nezískají, budou jednání o vládě obtížná.