Orbánovi vytýkají antisemitismus. Vylepší mu image návštěva z Izraele?

MAGAZÍN - Magazín autor: šar

Maďarsko v pondělí večer poprvé od pádu komunismu přivítá zástupce Izraele. Historická návštěva premiéra Benjamina Netanjahua skýtá pro jeho maďarský protějšek Viktora Orbána příležitost na oslabení hlasů, které za jeho tažením proti miliardáři Georgi Sorosovi vidí skrytý antisemitismus.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu,zdroj: Profimedia.cz

Vzájemná jednání obou státníků začnou v úterý. Ve středu se k nim pak připojí zbývající předsedové vlád visegrádské čtyřky, tedy bloku, který spojuje nesouhlas s imigrační politikou Evropské unie a vstřícný postoj vůči americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, jaký zastává také Netanjahu.

Lze očekávat, že posledně jmenovaný v zástupcích těchto vlád, "poměrně jednotných ve svém odporu k přílivu migrantů a strachu z islámského extremismu", najde "spřízněné duše", cituje agentura AFP Raphaela Vaga, odborníka na střední Evropu z univerzity v Tel Avivu.

Příjezdu Netanjahua však předcházely vzrušené polemiky s maďarskou židovskou komunitou, která je se zhruba 100 tisíci členy jednou z nejdůležitějších v Evropě. Konzervativní pravicové vládě Viktora Orbána vyčítá, že se poslední kapitolou své kampaně proti americkému filantropovi maďarsko-židovského původu Sorosovi snaží rozdmýchat antisemitismus. Sorosův napůl veselý, napůl šklebící se obličej byl dva týdny rozvěšen po celé zemi na plakátech odsuzujících jeho údajné proimigrační snahy. "Návštěva Benjamina Netanjahua může Orbánovi pomoci, neboť přidává důvěryhodnost jeho vyjádřením, podle kterých v kampani proti Sorosovi nejde o antisemitismus," říká politolog Csaba Tóth.

Orbán označil amerického podnikatele za hlavního nepřítele Maďarska a od začátku roku podniká kroky na několika úrovních za účelem jeho diskreditace. V očích svých přívrženců je Soros propagátorem svobodné a progresivní společnosti, což dokazuje podpora několika nevládních organizací. Odpůrci v něm zase spatřují agitátora, jehož cílem je prostřednictvím vlastního jmění oslabovat vlády.

Orbán pochválil Horthyho 

Obě funkční období Viktora Orbána, jenž je u moci od roku 2010, provázejí neshody s židovskou komunitou, například ohledně odpovědnosti Maďarů za zmizení na 600 tisíc maďarských Židů během druhé světové války.

Na konci června vzbudil Orbán další vlnu nevole, když za činy v meziválečném období velebil Miklóse Horthyho - maďarskou hlavu státu, která za druhé světové války spolupracovala s nacisty. Od roku 2010 Orbánova strana k nelibosti opozice zejména budováním soch rozvíjí snahy o očištění Horthyho, oslavovaného za opětovné získání území ztracených v roce 1920.

Z Budapešti přesto opakovaně znějí slova o "nulové toleranci" vůči antisemitismu. "Žádná vláda nikdy neudělala tolik pro boj s antisemitismem v Maďarsku," trvala na svém vláda i minulý týden. Kampaň proti Sorosovi má prý jen přitáhnout pozornost k "miliardáři spekulantovi" a nevládním organizacím, které podporuje, aby do Maďarska a EU "přivedl milion migrantů".

V Izraeli zazněly hlasy žádající po premiérovi Netanjahuovi zrušení cesty do Maďarska. Velvyslanec židovského státu v Budapešti například vyjádřil politování nad "smutnými historickými paralelami a také nenávistí a strachu" zmiňované kampaně.

Avšak tažení Obrána proti Sorosovi je dobře známé i izraelským špičkám, které miliardáři vyčítají financování lidskoprávních organizací kritizujících izraelskou okupaci palestinských území. Soros "podkopává demokraticky zvolené vlády Izraele financováním skupin, které hanobí židovský stát a upírají mu právo na vlastní obranu", reagoval Jeruzalém, přičemž zároveň odsoudil "jakoukoli formu antisemitismu".

Tagy: Maďarsko zahraničí Izrael Budapešť druhá světová válka antisemitismus dějiny a fakta

Zdroje: ČTK,AFP