Orbán jde proti Unii kvůli migračním kvótám. Odmítá 'míchání kultur'

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Maďarsko nebude měnit svoji migrační politiku. Premiér Viktor Orbán tak reagoval na středeční rozhodnutí Evropského soudního dvora, které zamítlo žalobu Maďarska a Slovenska kvůli uprchlickým kvótám. Pro státní maďarský rozhlas prozradil, že stejně jako Robert Fico soudní rozhodnutí akceptuje, ale taková migrace podle něho ohrožuje národní identitu Evropanů.

Maďarský premiér Viktor Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán,zdroj: Profimedia

"Rozhodnutí soudu musíme vzít na vědomí, protože nesmíme ohrožovat základy EU - respektování zákona je základem EU. Toto rozhodnutí soudu ale není důvodem k tomu, abychom měnili svou politiku, která migranty odmítá," řekl Orbán.

"Opravdový boj teprve začíná," prohlásil Orbán s tím, že je nutné zabránit zavedení jakéhokoliv trvalého mechanismu, který by nahradil dočasné mechanismy. "Dosud šlo o soudní boj, teď půjde o boj politický, jehož cílem bude změnit rozhodnutí EU," dodal.

Premiér rovněž zdůraznil, že Maďarsko nebylo jedinou zemí EU, která přerozdělovací kvóty odmítla. "Naplňování plánu není možné," řekl Orbán a dodal, že je "absurdní a neakceptovatelné", aby "byrokrati z Bruselu" rozhodovali o tom, "kteří tři Júsufové budou žít v Budapešti". Následně zdůraznil, že by mělo být pouze na Maďarech, aby rozhodli, s kým chtějí žít.

"Pokud má stát pocit, že rozhodnutí EU ovlivní jeho národní identitu... tak se musí proti němu postavit," uvedl Orbán s tím, že rozhodnutí soudu bude mít za následek "míchaní kultur a populací" v Evropě.

Orbán rovněž řekl, že by Maďarsko ochotně pomohlo Německu odstranit z kontinentu migranty, kteří do Evropy přijeli. Následně konstatoval, že Maďarsko vždy respektovalo pravidla Schengenu a že svými velkými výdaji na zabezpečení svých hranic Evropu ochránilo. Budapešť podle něj požádala EU o zaplacení poloviny nákladů hraničního plotu ve jménu solidarity. Rozhodnutí Bruselu za plot nezaplatit označil Orbán za nesolidární a pokrytecké.

Premiér nakonec zopakoval, že spojovat migrační otázky s kohezními fondy je "nemorální" a podle něj v rozporu s evropským právem. Stejně se vyjádřil i ve čtvrtečním dopisu, ve kterém vzkázal do Bruselu, že se Maďarsko tlaku Evropské komise ohledně přijímání migrantů nepodvolí, a v němž zdůraznil, že "Maďarsko není imigrační zemí a nechce se jí stát".

Slovensko a Maďarsko žádaly od soudu EU zrušení rozhodnutí členských zemí ze září 2015 o dvouletém mechanismu přebírání žadatelů o azyl z některých konkrétních zemí, kteří se nacházeli v Itálii a Řecku, a to mimo jiné kvůli údajným procesním vadám. Některé země, kromě Slovenska a Maďarska také Česká republika a Rumunsko, tehdy rovněž hlasovaly proti.

Soud EU ale ve středu potvrdil platnost programu přerozdělování. Konstatoval, že nebylo nutné, aby rozhodnutí o přerozdělení 120.000 uprchlíků bylo přijato jednomyslně, a odmítl i další námitky Bratislavy a Budapešti. Například, že přerozdělování podle kvót nebylo k řešení migrační krize nezbytné.

Tagy: Slovensko Maďarsko zahraničí Evropská unie kvóty evropská politika uprchlická krize

Zdroje: ČTK