Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -3°C Zataženo

Aktualizováno: Omikron už v Česku tvoří 95 procent vzorků, objevila se i podvarianta BA.2

Aktualizováno: Omikron už v Česku tvoří 95 procent vzorků, objevila se i podvarianta BA.2
Nová s omikronem nepříbuzná podvarianta BA.2, která dominuje v Dánsku a ve Švédsku, se v Česku objevila ve 173 případech (Ilustrační foto) | zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Varianta koronaviru omikron byla v posledním týdnu v 95 procentech vyšetřených vzorků.

(AKTUALIZOVÁNO) Nakažlivější varianta omikron převážila zhruba v polovině ledna, minulý týden přinesla zatím nejvyšší denní počty zachycených pozitivních případů od začátku epidemie v březnu 2020.

„Epidemiologická situace se v současnosti výrazně zhoršuje v počtech nových případů, ale počty hospitalizovaných zatím mají klesající trend,“ uvedl SZÚ v tiskové zprávě. Nedělních téměř 13 000 laboratorně potvrzených případů covidu-19 bylo nejvíc za neděli od začátku epidemie. V nemocnicích je 1448 pacientů s covidem-19, což je nejméně od loňského 28. října.

(16:40, původní zpráva) Nová s omikronem nepříbuzná podvarianta BA.2, která dominuje v Dánsku a ve Švédsku, se objevila ve 173 případech. Prozatím nejsou informace o tom, že by způsobovala vážnější onemocnění nebo nakažení častěji potřebovali hospitalizaci. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Varianta BA.2 byla poprvé popsána 6. prosince, původně jako subvarianta linie omikronu, která je dominantní i v Česku. Poslední poznatky podle SZÚ ukazují, že příbuzné nejsou.

Definitivně potvrzený celogenomovou sekvenací je jeden případ na Ostravsku, 173 podezření na její výskyt ukázala vyšetření diskriminačním PCR testem. Ze zkoumaného objemu vzorků jsou to podle SZÚ asi čtyři procenta. Budou dál vyšetřeny sekvenací.

„Ačkoli varianta BA.2 přitahuje pozornost odborné i laické veřejnosti, klinická praxe zatím v zasažených zemích nehlásí změny v průběhu onemocnění nebo v počtech hospitalizovaných v přímé souvislosti právě s touto variantou. Na podrobnější závěry je zatím příliš brzy, je třeba vyhodnotit více dat,“ uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková.

Za poslední týden hodnotila Národní referenční laboratoř SZÚ data z 83 685 provedených testů diskriminačních PCR z 90 laboratoří. Vzorky byly odebrané od 16. do 23. ledna.

Celogenomovou sekvenací, podrobnějším vyšetřením, které trvá zhruba dva týdny, bylo od začátku epidemie vyšetřeno více než 24 600 vzorků. Za poslední měsíc přibylo dalších 1514.

Zdroje: