Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Na zdevastovanou Tongu mířil letoun s humanitární pomocí, kvůli covidu se musel vrátit

Na zdevastovanou Tongu mířil letoun s humanitární pomocí, kvůli covidu se musel vrátit
Australský letoun doručil 20. ledna první dodávku australské pomoci na mezinárodní letiště Fua’amotu v Tonze | zdroj: AFP PHOTO / Royal Australian Air Force and the Australian Defence Force

Souostroví Tonga se vzpamatovává po ničivé sopečné erupci a vlně tsunami.

Zatímco na tichomořské souostroví Tonga zdevastované sopečnou erupcí začíná postupně přicházet pomoc, jeden australský humanitární let se musel vrátit na základnu kvůli pozitivnímu testu na koronavirus u člena posádky. S odvoláním na australskou armádu o tom dnes informovala agentura Reuters.

Tonga neregistruje žádné případy koronaviru a uplatňuje přísné hraniční kontroly. Týká se to i humanitární pomoci, s níž první dvě letadla dorazila ve čtvrtek. Předávání materiálů musí být přitom bezkontaktní, aby se minimalizovalo riziko zavlečení nákazy. Tonga zatím nezažila komunitní šíření této infekce, od začátku pandemie zaznamenala jediný případ.

Ve čtvrtek odpoledne vyrazil s humanitární pomocí také letoun z australského Brisbane, který se zhruba uprostřed letu musel otočit a vrátit. Ukázalo se, že na palubě je člověk s koronavirem.

Antigenní testy před odletem vyšly u všech členů posádky negativně, ale pozdější výsledky PCR testů prokázaly případ koronaviru, přiblížil Reuters. Australané materiál následně přesunuli do jiného letu, který odletěl na Tongu dnes.

Život na souostroví obrátila vzhůru nohama sobotní erupce podmořského vulkánu Hunga Tonga-Hunga Ha'apai, která vyslala do atmosféry obrovský oblak popela, páry, sopečných plynů a rozpoutala tsunami.

Několik lidí zemřelo, podle odhadu OSN katastrofa výrazně zasáhla do života velké části ze zhruba 105 000 obyvatel. Tsunami zničilo některé obce a přerušilo komunikační spojení. Sopečný popel mimo jiné znečistil zdroje pitné vody.

Ve čtvrtek přistály na souostroví první lety s humanitární pomocí z Austrálie a Nového Zélandu, doručily mimo jiné zásoby vody, přístřešky, komunikační vybavení a generátory. Dnes by měla připlout novozélandská loď s 250 000 litry vody, která je zároveň schopná vyprodukovat denně dalších 70 000 litrů díky odsolovacímu zařízení, podotkl Reuters. Příští týden by mělo připlout humanitární plavidlo z Austrálie.

Zdroje: