Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Okamura jde tvrdě po cizincích. Bojí se řádění lůzy jako v Anglii

Okamura jde tvrdě po cizincích. Bojí se řádění lůzy jako v Anglii
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

V Česku se v současné době připravuje novela cizineckého zákona. Na jejím vzniku se podílí předseda klubu TOP 09 Petr Gazdík, iniciátorem je také podnikatel v cestovním ruchu Tomio Okamura.

Jak ukazuje situace ve světě a nyní aktuálně ve Velké Británii, je nezbytné stanovit pravidla pro cizince dříve, než se problém rozroste. I proto je připravovaný zákon (alespoň jeho původní idea), k cizincům poměrně tvrdý.

V Česku se v současné době připravuje novela cizineckého zákona. Na jejím vzniku se podílí předseda klubu TOP 09 Petr Gazdík, iniciátorem je také podnikatel v cestovním ruchu Tomio Okamura.

„V současné době máme za sebou jednání na ministerstvu práce a sociálních věcí - tam už námi zpracovanou novelu obdrželi. Po prázdninách máme domluvenou další schůzku na ministerstvu vnitra. Pevně doufáme, že před koncem tohoto roku se dostane zákon do legislativního procesu a bude moci co nejdříve vstoupit v platnost," řekl ParlamentnímListům.cz Gazdík.

Pouliční nepokoje v Británii výstrahou

Jak přiznal, zvlášť nyní, kdy se ve Velké Británii rozpoutaly pouliční nepokoje, drancování a rabování, na kterém se původně podíleli hlavně imigranti, kteří tímto způsobem vyjadřovali svůj protest proti policejnímu zásahu, je vidět, jak moc je potřeba novely cizineckého zákona i u nás aktuální.

„Věříme, že může omezit možnost vzniku podobných vyhrocených a radikálních akcí, se kterými je už velmi těžko, pokud se rozhoří, něco dělat. Věřím, že u nás stále ještě podobná situace jako v Británii nehrozí - už jen proto, že tu nežije takové množství cizinců. Ovšem i tady je třeba zákony přizpůsobit tomu, aby bylo jasně dáno, že není naší povinností zvyšovat počty cizinců za každou cenu, které by se dále živelným způsobem ještě navyšovaly. Je třeba zamezit tomu, aby zde mohly jakékoli skupiny parazitovat na systému. Zatím ten prostor na to je," shrnul dále Gazdík.

Okamura: Zákon musí přijít včas - aby zabránil xenofobii

I podle Tomia Okamury je novela cizineckého zákona důležitá a je třeba ji uvést do praxe co nejdříve. A to i za předpokladu, že se zřejmě mnohým cizincům bude zdát tvrdá.

"Je to nutné, abychom předešli podobné situaci, jaká je nyní v Británii, ale jaká už byla před časem také ve Francii či Německu. Problém imigrace je totiž důležité řešit, pojmenovávat věci pravými jmény, ne před nimi zavírat oči a nechávat je rozrůst do problémů," řekl ParlamentnímListům.cz Okamura.

Podle něj je důležité nastavit podmínky tak, aby cizinci nemohli zneužívat náš systém, aby se museli zapojit mezi plátce, kteří přispívají do státní kasy. "Určitě bude třeba přehodnotit to, za jakých podmínek se bude udělovat  a komu dlouhodobý pobyt a trvalý pobyt, tak aby zde nemohli žít ekonomičtí migranti bez toho, aby se také podíleli na růstu naší ekonomiky," uvedl některé příklady z připravovaného zákona Tomio Okamura.

Nepokoje nejen v Londýně

Ve Velké Británii se naplno rozhořely nepokoje v pondělí večer, kdy zachvátily londýnskou čtvrť Hackney na severovýchodě a čtvrti Peckham, Lewisham, Croydon a Clapham na jihu města. Po Londýně a Birminghamu se pouliční nepokoje v noci na úterý rozšířily i do dalších britských měst a zesílily. V ulicích Liverpoolu nebo Manchesteru hořely obchody, vozy a mohutně se rabovalo. Premiér Cameron kvůli násilí přerušil dovolenou a vrací se domů.

Jen v Londýně policie zadržela 334 lidí a na sedm desítek z nich obvinila. V londýnských nemocnicích skončilo nejméně patnáct zraněných lidí a média hovoří o nejhorších městských nepokojích od osmdesátých let. Výtržnosti otřásaly v noci na úterý kromě Londýna i Bristolem na západě země a Manchesterem a Liverpoolem na severu Anglie.

Celý článek na ParlamentniListy.cz