ODS je v totální krizi, radí se jak z toho ven. Pomůže návrat k původnímu programu?

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Především o podobě svého programu by měli diskutovat občanští demokraté, pokud chtějí něco udělat s klesajícími preferencemi strany. Myslí si to pražský poslanec ODS Boris Šťastný, který je vnímán jako kritik současného směřování strany pod vedením Petra Nečase, ale například i někdejší mluvčí Nečasovy vlády, nynější starosta středočeské Líbeznice Martin Kupka. Předseda Nečas v těchto dnech zahájil diskuse se straníky v regionech. Podle místopředsedy ODS Jiřího Pospíšila tam vysvětluje vládní politiku a debatuje se členy o situaci strany. 

Petr Nečas

Petr Nečas,zdroj: Mediafax

Nečas dnes přijel za stranickými kolegy do Pardubic. "Je to moje několikáté setkání, nevím, proč se z něj stala mediální událost. Máme před sebou příští rok, ve kterém budou čtvery volby, takže ODS se na něj musí kvalitně připravit," řekl novinářům. Podle něj strana potřebuje zpětnou vazbu. "Vždycky jsme ji uplatňovali, vždycky jsme se snažili zapojit co nejvíce členů ODS do formulace naší politiky," uvedl. 

Pospíšil pokládá za normální, že členská základna ODS je znepokojená průzkumy, které ukazují pokles volebních preferencí strany i propadem občanských demokratů v různých volbách. "Samozřejmě to tak je. Nebylo by normální, kdyby členská základna byla spokojena s preferencemi, kterých nyní ODS dosahuje. Na druhou stranu je potřeba navrhnout nějaká věcná řešení," míní Pospíšil

Nejhorší je klientelismus a osobnostní vyprázdněnost strany

Na setkáních se straníky si Nečas podle jednoho z přítomných na takové schůzce mohl vyslechnout výtky na špatnou komunikaci v ODS, chybějící osobnosti i jednoduchá a obhajitelná hesla či na málo rázné vystupování. "Dávají mu solidně naostřený nůž na krk a ty výtky jsou všude stejné," poznamenal účastník setkání. 

Šťastný dnes zopakoval svou již prezentovanou tezi, že ODS je nemocný pacient, jenž už si možná ani svou nemoc neuvědomuje. Příčinou je prý ústup od programových principů a ztráta důvěry voličských skupin. 

"My slibovali řešení a ten program jsme v řadě věcí pod tlakem reálného vládnutí opustili a voliče odehnali," uvedl Šťastný, který se v parlamentu proti vládním krokům několikrát vymezil. 

Šťastný reprezentuje to nejhorší z ODS

Starosta Kupka si myslí, že na základě svého stabilního programu by po současné "stabilizaci veřejných financí" nyní ODS měla hledat, nalézt a vymyslet způsob, jak prezentovat své nosné téma pro budoucí měsíce. 

Případné personální otázky, například výměnu vedení, má podle Šťastného smysl řešit až poté, co si ODS uvědomí "příčinu nemoci". "Jinak můžete vyměnit třikrát dokola vedení, ale nic zásadního to pro stranu nezmění a nezlepší," dodal Šťastný k možnosti změnit podzimní kongres strany na volební a případně dokonce urychlit jeho konání. 

Lídr ODS na Plzeňsku Pospíšil, jehož Nečas před časem odvolal z funkce ministra spravedlnosti, řekl, že není vhodné od února "obehrávat v médiích" téma volebního kongresu. "V listopadu za podobné situace, už tehdy ODS nebyla v dobré kondici, dostal pan předseda v tajných volbách mandát pokračovat," uvedl. 

Kupka míní, že v ODS nevyrostl Nečasovi případný konkurent. "Já jsem nakonec vždy nabyl dojmu, že ani ti, kdo volají po změně, nevidí silnější osobu, než je současný předseda strany," uvedl. Důležitým parametrem takové osobnosti je navíc podle něj morální integrita. Kupka, který absolvoval Nečasovo setkání se spolustraníky v Nymburce, míní, že se předsedovi ODS daří mluvit se spolustraníky otevřeně, pozitivně a přesvědčit je svým vystoupením, že není slabý premiér a předseda strany.

Tagy: ODS neschopnost krize program

Zdroje: ČTK