Ministr zahájil řízení o zproštění funkce zkorumpovaného žalobce Fialy

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Ministerstvo spravedlnosti dnes zahájilo řízení o dočasném zproštění výkonu funkce státního zástupce Františka Fialy, kterého policie viní z korupce, sdělil Jiří Hovorka z tiskového odboru úřadu. Dočasné zproštění funkce ministrovi ve Fialově případě navrhl i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. 

Ministerstvo dnes Fialovi zaslalo oznámení o zahájení řízení. "Od okamžiku, kdy mu bude oznámení doručeno, má státní zástupce Fiala tři dny čas, aby se k tomu vyjádřil. Po seznámení se s jeho vyjádřením ministr spravedlnosti Pavel Blažek ve věci rozhodne," uvedl Hovorka. 

Podle zákona o státním zastupitelství může ministr spravedlnosti dočasně zprostit výkonu funkce státního zástupce, který je trestně stíhán, a to do pravomocného skončení trestního stíhání. Zproštění funkce je účinné ode dne, kdy bylo danému žalobci doručeno ministrovo rozhodnutí, pokud v rozhodnutí není uveden den pozdější. Blažek v neděli v České televizi uvedl, že by byl z hlediska "štábní kultury" raději, kdyby mu návrh na dočasné zproštění výkonu funkce zaslal právě Zeman. 

Společně s Fialou čelí obvinění z korupce i soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Ondřej Havlín a další čtyři lidé včetně jednoho advokáta a jednoho advokátního koncipienta. 

Fiala a Havlín se specializují na dopravní agendu. Podle dnešní Mladé fronty Dnes se jejich obvinění týká toho, že zahlazovali trestné činy v dopravě a nechali si platit například za to, aby pachatelé těchto činů nepřišli o řidičský průkaz. 

Podle serveru Lidovky.cz je obviněným advokátem pražský právník Karel Matějka. Mluvčí České advokátní komory tuto informaci nepotvrdila, komora podle ní zatím jména obviněného advokáta ani advokátního koncipienta nezná. Ve své advokátní kanceláři, která sídlí v Praze 2, nebyl Matějka dnes odpoledne k zastižení. 

Advokát i koncipient mají povinnost komoru neprodleně vyrozumět o tom, že byli obviněni z trestného činu. Představenstvo komory pak může advokátovi dočasně pozastavit výkon advokacie, a to obvykle po podání obžaloby, nebo i dříve, pokud okolnosti případu ohrožují důvěru veřejnosti v řádný výkon advokacie tímto konkrétním člověkem. Po dobu pozastavení výkonu činnosti, tedy až do pravomocného rozhodnutí v trestní věci, nesmí advokát poskytovat právní služby.

Tagy: korupce Justice Ministerstvo spravedlnosti

Zdroje: ČTK