Stovky lidí demonstrovaly na Staroměstském náměstí proti komunismu

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Na Staroměstském náměstí v Praze se dnes v podvečer sešly stovky lidí protestujících proti komunistické straně a její účasti v krajských radách. Akce se konala u příležitosti 65. výročí nástupu totalitního komunistického režimu v tehdejším Československu. Uspořádaly ji krajské iniciativy, které s spojily v platformě Bez komunistů.cz. Podobné akce se dnes konaly i na dalších místech. 

Demonstrace proti komunismu (ilustrační foto).

Demonstrace proti komunismu (ilustrační foto).,zdroj: Mediafax

Nesouhlas s rostoucím podílem komunistů na moci přišlo podle policejních odhadů na náměstí vyjádřit kolem pět set lidí. Organizátoři před 18:00 oznámili účast 1200 až 1500 občanů. 

"Je to první společné shromáždění, kde se sešly čtyři krajské iniciativy, které odmítají nástup komunistů k moci," řekl za spolupořadatele Daniel Dvořák z jihočeské iniciativy Komunisté nepatří ke kormidlu. Jde o skupiny z jižních Čech, ze Zlínska, Karlovarska a Ústecka. Právě v těchto krajích se do vedení dostali komunisté. 

Na pódiu, před kterým byla sestavena improvizovaná šibenice a rudá klec, se vystřídalo několik řečníků, mimo jiné i někdejší olympionička Věra Čáslavská a ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman. "Komunismus není jen rohlík za 30 haléřů, ale i provaz za názor," zaznělo z pódia. Mezi demonstranty byli lidé všech věkových skupin, někteří drželi transparenty s hesly jako například: "Vy si nechte srp a kladivo, my si necháme demokracii", "U konce jsou vaši dnové, vstanou noví Mašínové" či "Komunismus zabíjí". 

Pořádající krajské iniciativy, jimž se mimo jiné nelíbí, že sociální demokracie údajně porušuje své stanovy a pouští se do vlády s totalitní stranou. Pořadatelé na akci také sbírali podpisy pod petici, na závěr protestu naplánovaly pochod k sídlu ČSSD, v Lidovém domě je ale čekala jen zavřená vrata. Podle aktivistů má protest vyvolat občanský tlak na to, aby komunisté zmizeli z veřejného života. 

Únorový převrat 1948, který byl za minulého režimu nazýván Vítězným únorem, bylo převzetí moci komunistickou stranou. Československo se prakticky dostalo do područí Sovětského svazu. Totalitní režim skončil až na podzim 1989.

Tagy: ČSSD totalitní režim komunismus KSČM

Zdroje: ČTK