Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Odměna pro exekutora za vyklizení Kliniky nebyla podle Ústavního soudu spravedlivá

Odměna pro exekutora za vyklizení Kliniky nebyla podle Ústavního soudu spravedlivá
Ústavní soud dnes zrušil rozhodnutí o odměně pro exekutora Iva Luhana za vyklizení někdejšího Autonomního sociálního centra Klinika | zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Ústavní soud (ÚS) dnes zrušil rozhodnutí o odměně pro exekutora Iva Luhana za vyklizení někdejšího Autonomního sociálního centra Klinika.

Od Terezy Virtové, členky kolektivu Kliniky v Praze na Žižkově, žádal Luhan více než 290 000 korun. Sumu stanovil nikoliv za jednu nemovitost, ale podle počtu místností. Bylo to v rozporu s principem elementární spravedlnosti, konstatoval ÚS. Člen Kliniky Jakub Ort ČTK řekl, že kolektiv rozhodnutí vítá a že exekuce jsou v České republice systémový problém.

„Argumentace v odůvodnění napadeného příkazu, kterou použil soudní exekutor a následně převzal i exekuční soud, je z ústavněprávního hlediska v příkrém rozporu nejen s judikaturou ÚS, relevantní komentářovou literaturou a standardními metodami interpretace práva, ale také s obecným principem elementární spravedlnosti, která musí být přítomna v každém procesu, ve kterém se interpretuje a aplikuje právo,“ stojí v nálezu, který je dostupný na webu ÚS. Připravoval jej soudce zpravodaj Tomáš Lichovník.

Budovu někdejší plicní kliniky v Jeseniově ulici na Žižkově obsadili aktivisté v prosinci 2014. Později měli objekt v bezplatné výpůjčce. Když smlouva vypršela a budovu získala Správa železnic, nechala ji vyklidit exekutorem. Odměnu pak exekutor žádal od Virtové.

Luhan podle stížnosti Virtové několik let předběžně vyčísloval svou odměnu na zlomek později požadované částky. Nakonec odměnu stanovil nikoliv za jednu nemovitost, ale podle počtu místností - za každou 10 000 korun. V objektu Kliniky bylo 35 místností plus zahrada, což činilo 360 000 korun bez daně z přidané hodnoty.

S ohledem na okolnosti pak exekutor požadovanou odměnu snížil na dvě třetiny, což po započtení daně činilo 290 400 korun. Obvodní soud pro Prahu 3 příkaz k úhradě potvrdil. Virtová považovala odměnu za účelově navýšenou. Ústavní soudci zrušili jak rozhodnutí obvodního soudu, tak samotný příkaz k úhradě. Exekutor by tedy měl vydat nový příkaz.

Jakub Ort uvedl, že exekuce se sice týká Virtové, Klinika však kauzu řeší jako kolektiv. „Zažili jsme si na svoji vlastní kůži, že exekuce jsou systémový problém, protože jen dostat se k Ústavnímu soudu stojí mnoho úsilí a peněz, které ne každý má,“ řekl.

Ort Dodal, že prostředky na všechna soudní řízení a právní zastoupení měl kolektiv jen díky příspěvkům od svých podporovatelů. Rétorika ochrany soukromého vlastnictví, kterou kritici Kliniky používají, je podle kolektivu platná jen pro ty, kteří nic nemají. Naopak majetní exekutoři si mnohonásobně navyšují svoje odměny, dodal Ort.

Zdroje: