Dnes je pondělí 27. května 2024., Svátek má Valdemar
Počasí dnes 23°C Polojasno

Aktualizováno: Obyvatelé Brna se od listopadu ohřejí za dvojnásobnou cenu

Aktualizováno: Obyvatelé Brna se od listopadu ohřejí za dvojnásobnou cenu
Teplárna v Brně-Maloměřicích - ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Teplárny Brno, které zásobují teplem většinu Brna, zdraží od listopadu teplo pro své odběratele o 888 korun na gigajoule (GJ), tedy na 1672 korun za GJ včetně DPH. Průměrná domácnost se spotřebou tepla 20 GJ zaplatí měsíčně asi o 1500 korun víc.

„Jednoznačně hlavní příčinou nárůstu ceny tepelné energie je současná energetická krize, spojená se skokovým zvýšením obchodních cen zemního plynu, které vzrostly o více než 500 procent v porovnání s předchozím rokem,“ uvedl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Zvýšená cena tepla podle Fajmona zohledňuje v plné míře zastropování ceny plynu pro příští rok, které na začátku října schválila vláda. „Navýšená cena tepla nekopíruje skutečný strmý nárůst ceny zemního plynu na burze. To umožnilo nejen zastropování cen plynu, ale i promyšlená strategie nákupu zemního plynu v čase. Plyn pro rok 2023 jsme začali nakupovat v létě roku 2021 a nakupujeme jej postupně. Svou roli sehrává i využití tepla ze spalovny odpadu SAKO Brno,“ doplnil Fajmon.

Finanční ředitel tepláren Přemysl Měchura upozornil, že bez vládních opatření i opatření samotných tepláren by cena za teplo v Brně rostla ještě výrazně víc. „U průměrné domácnosti, jejíž roční náklady na teplo jsou podle nového ceníku 33 400 korun, by bez zastropování ceny plynu a dalších vládních opatření tato roční suma vzrostla ještě o 9300 korun a bez opatření tepláren o dalších 7000 korun ročně,“ doplnil.

Teplárny v současné době vyrábějí 80 procent tepla ze zemního plynu, 20 procent pak ze spalování odpadu ve spolupráci s městskou odpadovou společností SAKO Brno. V příštím roce teplárny zahájí instalaci kotle na dřevní štěpku, z níž by mělo pocházet 15 procent vyrobeného tepla. Po instalaci třetího kotle ve spalovně odpadu by pak v roce 2025 měl podíl tepla vyrobeného z plynu klesnout na 55 procent, podíl tepla vyrobeného z odpadu se pak zvýší na 30 procent.

Cena tepla v Brně se dlouho nezvyšovala, růst ceny v roce 2019 pro odběratele vyrovnal pokles DPH. Loni na podzim ale kvůli rostoucím cenám vstupů teplárny zvýšily cenu pro domácnosti o čtvrtinu na 784 korun za gigajoule včetně DPH.

Informační kampaň Tepláren Brno shrnuje tipy, jak za teplo ušetřit

Teplárny Brno spolu se zvýšením ceny spouštějí informační kampaň, která má pomoci lidem s úsporami nejen za teplo. Připravily sérii informačních seminářů pro zástupce bytových domů, společenství vlastníků jednotek nebo bytových družstev i kampaň pro domácnosti. Jejich součástí jsou i internetové stránky Topme chytře. Novinářům to dnes řekla Zuzana Novotná, vedoucí kanceláře generálního ředitele Tepláren Brno.

„Od příštího týdne začne série informačních seminářů pro zástupce bytových domů. Dozvědí se na nich, jak mohou zkontrolovat a správně nastavit otopnou soustavu v jejich domě a jak případně zvýšit efektivitu vytápění domu. Jako součást opatření pro úspory energií nabízíme nově bytovým domům pravidelné sledování spotřeby. Zatímco dosud jsme jej prováděli jednou ročně, nyní jsme systémy nastavili tak, aby spotřebu mohly sledovat měsíčně. Mohou tak sledovat, zda úsporná opatření fungují,“ uvedla Novotná.

Kampaň pro jednotlivé domácnosti pak shrnuje hlavní tipy, jak za topení ušetřit. Připomíná pravidla, jak efektivně větrat, jaké je optimální nastavení teplot v jednotlivých místnostech v bytě, ale i to, že kvalitní izolování oken může ušetřit až třetinu nákladů. „Připomínáme také lidem, že úspory se projeví teprve tehdy, když začnou šetřit všichni. Pokud bude šetřit pouze jeden byt z celého domu, kvůli rozpočítání části spotřeby podle podlahové plochy to ve výsledku nepocítí,“ doplnila Novotná. 

Zdroje: