Obrana chce izraelské radary za miliardy bez výběrového řízení

- Aktuality autor: pal

České ministerstvo obrany chce koupit izraelské 3D radary prostřednictvím vládního kontraktu. Česku by je mohla dodat firma Elta Systems ve spolupráci s pardubickou společností Retia. Ministerstvo nakonec ustoupilo od svého záměru vypsat na nákup novách 3d radarů výběrové řízení a rovnou si vybralo izraelského dodavatele. 

Ilustrační foto: Armáda se nakonec rozhodla na 3D radary nevypsat výběrové řízení

Ilustrační foto: Armáda se nakonec rozhodla na 3D radary nevypsat výběrové řízení,zdroj: ThinkStock

Armáda dosud uváděla, že plánuje nakoupit deset mobilních 3D radiolokátorů za asi 3,5 miliardy korun. V akvizičním plánu schváleném vládou je ale podle deníku vyčleněno přes 5,9 miliardy Kč. Dodavatel totiž má k radarům poskytovat logistickou podporu do roku 2040 a izraelské radary by také byly v řádu stovek milionů korun dražší než konkurenční přístroje z USA, Francie nebo Švédska.

Do celkové částky má být podle deníku rovněž zahrnuto prodloužení životnosti zastaralých ruských radarů, které by ještě nějaký čas vojákům sloužily. První 3D radary má armáda obdržet v roce 2017.

Vláda usnesení o nákupu moderních 3D radarů schválila v roce 2012. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) na podzim definitivně odmítl nabídku konsorcia českých a slovenských firem. Pardubická Retia se následně dohodla s izraelskou Elta Systems. Společně se měly účastnit tendru, s jehož vyhlášením se počítalo v letošním prvním čtvrtletí. Podle šéfa Retie Petra Nováka by český obranný průmysl získal na výrobě a servisu izraelských 3D radarů čtyřicetiprocentní podíl. 

Tagy: Česko domácí radar česká armáda armádní zakázka

Zdroje: ČTK