Tisíce lidí přicházejí o práci. Armáda otvírá náruč

- Aktuality autor: Danica Klein

Armáda letos plánuje do svých řad přijmout 800 nováčků, aby zastavila zvyšování věkového průměru vojáků. Nábory mají zajišťovat dvě hlavní centra - jedno v Čechách a druhé na Moravě a mají být kvalitnější, než tomu bylo v minulosti.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Uvedl to náměstek ministra obrany Michael Hrbata na dnešní tiskové konferenci. Obrana zároveň připravuje nový platový řád, který má propojit výši platu vojáků s jejich hodností a stávající funkcí, řekl ministr obrany Alexandr Vondra.

Více než 200 nových vojáků již do armády nastoupilo v lednu. Zhruba 20 z nichž nastoupilo přímo k útvarům, dalších 185 mužů a žen zahájilo tříměsíční základní výcvik ve Vyškově. Vondra již loni uvedl, že armáda potřebuje ročně nabírat 600 i více lidí, aby nestárla. Další nábory by se měly uskutečnit v dubnu, červenci a říjnu.

Hrbata dnes uvedl, že se armáda snaží nábory zkvalitnit. I proto chce rekrutace nováčků soustředit do dvou center, v nichž budou odborníci vybírat vhodné uchazeče. Cílem je vyhledávat vojáky aktivně a ukázat jim, že služba v armádě je perspektivní, uvedl Hrbata na tiskové konferenci.

Bílá kniha obrany, která určuje koncepci rozvoje armády v následujících deseti letech, uvádí, že armáda ztrácí konkurenceschopnost na trhu práce. Autoři dokumentu upozorňují i na to, že v uplynulém desetiletí se v armádě kvůli předraženým a nesystémovým investicím a škrtům v rozpočtu nahromadil vnitřní dluh ve výši až 90 miliard korun.

Tagy: práce armáda nábor

Zdroje: ČTK