Dnes je středa 30. dubna 2025., Svátek má Blahoslav
Počasí dnes 21°C Polojasno

Obama tlačí na obchodní smlouvu s EU, chce ji stihnout před odchodem

5. 6. 2015 – 15:26 | Zpravodajství | pal

Obama tlačí na obchodní smlouvu s EU, chce ji stihnout před odchodem
EU se chce se Spojenými státy dohodnout o TTIP za prezidentského období Baracka Obamy | zdroj: Profimedia

Obchodní dohoda mezi EU a Spojenými státy, tzv. Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) má být podepsáno ještě za volební období amerického prezidenta Baracka Obamy, které skončí v roce 2017. V pátek to po setkání s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou uvedla eurokomisařka pro obchod  Cecilie Malmströmová. 

"Zatím vyjednáváme dva roky a zabýváme se zejména technickými otázkami. V té oblasti jsme velice pokročili. Věříme, že na podzim budeme schopni postoupit do další fáze vyjednávání, ve které se právě tento konsolidovaný text bude vytvářet," uvedla eurokomisařka. Cílem je dokončit vyjednávání a dopracovat text smlouvy ještě za Obamovy administrativy, dodala Malmströmová.

Česko a jeho vztah k TTIP

Sobotka vidí v dohodě s USA příležitost především pro malé a střední firmy z České republiky, jimž se otevře přístup na americký trh. "Tím, že zmizí celní a administrativní bariéry, tak to bude znamenat zejména odstranění překážky pro ty nejmenší podnikatele, pro něž je to dnes v zásadě věc, kterou těžko mohou překonat," uvedl premiér.

Česká vláda podle něj také přivítala nynější větší transparentnost jednání EU s Američany a je připravena podpořit nalezení shody na finálním textu. "Současně ale platí, že chceme, aby ta vyjednávání byla vedena tak, aby nebyly opomenuty sociální, ekologické a kulturní aspekty, které s uzavřením smlouvy TTIP souvisí," zdůraznil Sobotka.

Nesnadné cesty euroamerické dohody

O TTIP diskutují zástupci Evropské komise s americkou stranou od loňského roku. Smlouva by měla odstranit zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Její zastánci tvrdí, že oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Už teď tvoří byznys mezi EU a USA skoro třetinu světového obchodu.

Proti dohodě mají námitky některé země EU a bojuje proti ní řada aktivistů i lobbistických skupin. Kritici dohody říkají, že Evropa bude v zájmu smluv muset ustoupit ze svých standardů chránících spotřebitele, životní prostředí i sociální výdobytky. Varují, že TTIP omezí demokratická práva Evropanů a že v budoucnu budou mít koncerny ještě větší vliv na vznik zákonů.

 

 

 

Předchozí článek

Sáhněte si až na dno svých sil s novým závodem Hero Survival Cool Camp

Následující článek

Slátanina a ostuda české kinematografie, říká historik o novém snímku o Janu Husovi