Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

O příměří s Ruskem by měly vyjednávat USA, nikoliv Ukrajina

O příměří s Ruskem by měly vyjednávat USA, nikoliv Ukrajina
Viktor Orbán na debatě organizované časopisem Cicero a listem Berliner Zeitung | zdroj: Profimedia

Podle maďarského premiéra Viktora Orbána by o příměří na Ukrajině mělo jednat Rusko se Spojenými státy. Za USA by ale neměl vyjednávat současný prezident Joe Biden, ale jeho předchůdce v úřadu Donald Trump, řekl Orbán během návštěvy Berlína.

„Příměří musí nastat ne mezi Ruskem a Ukrajinou, ale mezi Amerikou a Ruskem,“ řekl Orbán. „Kdo si myslí, že tato válka bude moci být ukončena jednáním mezi Ruskem a Ukrajinou, nežije na tomto světě. Mocenská realita je jiná,“ uvedl. Dodal, že Ukrajinci se mohou ruské armádě bránit jen díky tomu, že je podporují Spojené státy. „Proto se musejí dohodnout Američané s Rusy. Pak válka skončí,“ uvedl také.

Kvůli tvrdým výrokům na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina nepovažuje Orbán Bidena za vhodného vyjednavače. „Naděje na mír se jmenuje Donald Trump,“ uvedl šéf maďarské vlády na debatě organizované časopisem Cicero a listem Berliner Zeitung.

Orbán je v Německu na několikadenní návštěvě, během níž se v neděli sešel s bývalou kancléřkou Angelou Merkelovou a v pondělí s nynějším šéfem spolkové vlády Olafem Scholzem. Po jejich schůzce se nekonala tisková konference, což je nezvyklé. „Mám potěšení vám oznámit, že (Scholz) ještě žije. Já také. Náš rozhovor byl tedy užitečný,“ řekl po dvouhodinovém jednání s německým kancléřem Orbán.

Orbán dlouhodobě kritizuje Evropskou unii, od začátku ruské invaze na Ukrajinu je to kvůli sankcím, jež sedmadvacítka na Moskvu uvalila. Dnes řekl, že „sankce v jejich současné podobě nás ničí“. Kdyby byly vytvářeny inteligentněji, nebyly by v současnosti ceny energií tak vysoké, míní Orbán. „V otázce energií jsme trpaslíci a Rusové obr. Trpaslík sankcionuje obra. A pak se divíme, že umírá trpaslík,“ řekl šéf maďarské vlády.

Maďarský premiér, známý svým vstřícným postojem k Rusku, se už minulý měsíc vyslovil pro zrušení protiruských sankcí. Pak by ceny energií podle něho klesly, snížila by se inflace a evropská ekonomika by se vyhnula hrozící recesi.

Rusko by zvážilo schůzku Putina s Bidenem, kdyby ji USA navrhly

Rusko je připraveno posoudit případný návrh na setkání prezidentů Vladimira Putina a Joea Bidena na okraj nadcházejícího summitu skupiny G20, pokud se takový návrh objeví, prohlásil dnes šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. „Mnohokrát jsme hovořili o tom, že nikdy neodmítáme setkání. Pokud návrh přijde, posoudíme jej,“ řekl.

Jestli si někdo myslí, že už zazněl signál o připravenosti k takové schůzce od Bidena, tak se toto přesvědčení opírá jen o jeho vyjádření, že to „posoudí“, řekl Lavrov. Dodal, že takové vyjádření bylo jistě určeno spíše novinářům a analytikům, než aby šlo o „reálnou politiku“.

Lavrov ve stejném rozhovoru označil za lež tvrzení amerických představitelů, že Rusko odmítá návrhy na jednání o politickém urovnání „nynější situace na Ukrajině a okolo ní“.

Otázku dialogu mezi Ruskem a Západem by mohl nastolit turecký prezident Recep Tayyip Erdogan při čtvrteční schůzce s Putinem v Astaně v Kazachstánu.

Biden v neděli hovořil s německým kancléřem Olafem Scholzem a oba představitelé podle Bílého domu a mluvčího německé vlády odsoudili ruský pokus o anexi ukrajinského území i jaderné výhrůžky zaznívající z Moskvy. Hrozby jadernými zbraněmi označili Biden a Scholz za „nezodpovědné“ a shodli se, že případné použití jaderných zbraní by mělo pro Rusko „mimořádně závažné důsledky“. Podle Bílého domu americký prezident a německý kancléř rovněž zopakovali, že nadále chtějí „Rusko pohnat k zodpovědnosti za jeho brutální akce a poskytnout bezpečnostní a hospodářskou pomoc Ukrajině“.

Sám Lavrov v červenci předčasně opustil schůzku ministrů zahraničí G20 na indonéském ostrově Bali poté, co čelil kritice za ruskou invazi na Ukrajinu. Tradiční skupinová fotografie ministrů se tentokráte nepořizovala a na protest proti ruské invazi ministři ze skupiny velkých západních ekonomik G7 bojkotovali i recepci. Evropská unie uvedla, že nechce dopustit, aby se skupina G20 stala platformou ruské propagandy.

Lavrov “nedodržení protokolu“ ze strany představitelů Západu označil za rusofobii. „Agresoři, vetřelci, okupanti - slyšeli jsme toho dnes dost,“ řekl tehdy Lavrov. Diskuse Západu „se téměř okamžitě, hned jak se dostali ke slovu, stočila ke zběsilé kritice Ruské federace v souvislosti se situací na Ukrajině,“ dodal.

Zdroje: