Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

O občanství si zažádalo už 330 tisíc lidí, říká prezident Liberlandu Vít Jedlička

O občanství si zažádalo už 330 tisíc lidí, říká prezident Liberlandu Vít Jedlička
Vít Jedlička má s Liberlandem velké plány | zdroj: Profimedia

Přestože do jeho státu chorvatská policie nikoho nepustí nepustí, pokračuje prezident samozvané Svobodné republiky Liberland Vít Jedlička ve své recesistické akci naplno dál. Zakládá po světě ambasády, je možné objednat si víkendové i týdenní zájezdy do země a vznikly i speciální aerolinky AIR-Liberland. 

Jak nyní vypadá vstup do Liberlandu?
Do Liberlandu se jde dnes dostat pouze po Dunaji. Proto jsme nakoupili několik lodí, které jsou k dispozici pro převoz lidí do Liberlandu. Bohužel je zatím možné se dostat pouze do liberlandských vod, pokud se někdo pokusí vystoupit na souš, bývá zpravidla, pokud nemá diplomatický pas, zatčen chorvatskou policií. Podobná situace nastane, pokud se někdo pokusí do Liberlandu dostat ze souše. Když jsem stát Liberland třináctého dubna zakládal, nebyl s tím žádný problém. Teď liberlandsko-chorvatskou hranici hlídají desítky chorvatských policistů.

Létáte letadlem?
Ano, vznikly na státu nezávislé aerolinky AIR-Liberland, které nabídly jako podporu nově vzniklé vládě, že s nimi mohu létat zadarmo, tudíž cestováním nemusím zatěžovat státní rozpočet. Naposledy se mnou do Liberlandu letěl europoslanec Tomáš Zdechovský, redaktoři New York Times a dokumentaristé. Tento týden s námi letí redaktoři Euronews a Bloomberg. Jsem také rád, že je dnes již možné si objednat víkendové a týdenní zájezdy do Liberlandu u Calypso tours. Zřídili pro to také speciální web Liberland.travel, kde je možné si objednat zájezd nejen z Prahy, ale také z Bělehradu a Záhřebu.

Konají se víkendové akce tak, jak jste avizoval?
Samozřejmě a jejich popularita stále roste. Tento víkend jsme všechny aktivity přesunuli do Červeného kříže v Bački Monoštoru asi pět kilometrů od Liberlandu, kde se může pohodlně ubytovat až osmdesát lidí a také je tam zcela bez problému možné si postavit stan. Tři Češi si dnes přímo v areálu otevřeli malou hospodu. Plánujeme živou muziku, debaty a sportovní akce. K dispozici budou na vodě kromě lodí také flyboardy. V sobotu odpoledne potom společně odjíždíme na lodích do liberlandských vod a zveme policii na oslavu přímo na území Liberlandu. Bohužel zatím vždycky odmítli. Ale jednou, až uspěje naše diplomacie, tak buď rádi přijdou, nebo tam už nebudou.

Jak pokračuje budování Liberlandu, jak jste se posunuli?
Pracujeme teď především na silném diplomatickém zázemí ve světě. Máme již funkční kanceláře ve Francii, Chorvatsku, Srbsku, Norsku, Německu, České republice, Slovinsku a Maďarsku. Dnes jsem založil nově budoucí ambasádu v Ománu a Venezuele. Podporují nás politické strany ve Švýcarsku, Polsku, Norsku, Německu, Francii a Španělsku. Máme v databázi přes tři a půl tisíce lidí s diplomatickými styky. Tyto kontakty analyzujeme a začínáme je využívat. V pondělí se chystám na delší misi napříč USA. Zde budu vystupovat na FreedomFestu v Las Vegas, což je jedna z nejprestižnějších událostí tohoto druhu. Již jsem zahájil neoficiální jednání s mnoha politiky a různými hlavami států z celého světa. Jsme nadšeni z toho, že se situace takto dobře vyvíjí. Sledujte mou diplomatickou misi na stránce novinek na webu Liberlandu.

Jak je to se žádostmi o občanství, kolik jste jich již vyřídili?
Skrze naši webovou stránku liberland.org se registrovalo kolem tři sta třiceti tisíc lidí z celého světa. Z tohoto počtu například osm tisíc pochází z USA, pět tisíc z Ruska a dalších šest tisíc ze Srbska. V současné chvíli máme pouze něco málo přes sto občanů. To jsou jednotlivci, kteří byli schopni a ochotni podstatným způsobem přispět k založení Liberlandu. Také byli schopni přicestovat do našeho tábora, který se nachází v Srbsku, hned vedle liberlandského území. Vymysleli jsme bodovací systém, prostřednictvím kterého bude možné transparentně získat občanství. Tuto myšlenku jsme teď doladili a představíme ji v Americe. Domnívám se, že se nám podařilo spojit nejlepší prvky kryptoměny a centrálního bankovnictví.

Co bude ovlivňovat počet bodů, díky němuž získají lidé občanství?
Bude záležet na úsilí, které ti lidé vyvinou. Jak finanční, tak třeba konkrétní práce na ambasádách a nebo přímo na místě. Budeme spravedlivě přiřazovat body, které budou nutné k dosažení občanství. Bude možné si částečně občanství zaplatit a současně si na něj vydělat prostřednictvím práce.

Jak se na celou věc tváří Srbové?
Médiím se podařilo v ČR rozšířit mylnou informaci, že Srbové podobně jako Chorvati brání vzniku Liberlandu. Musím říci, že v poslední době máme intenzivní podporu ze srbské strany, a to mě velmi těší. Už na začátku prohlásili, že Liberland se nenachází na jejich území, ačkoliv ho historicky země měla ve svých katastrálních mapách. Myslím, že to je hlavní důvod, proč vyhrajeme v dalším kole s chorvatskými soudy. Jejich tvrzení, že při vstupu do Liberlandu dochází k přechodu srbsko-chorvatské hranice, je neudržitelné.

Jak postupuje jednání s chorvatskými úřady?
Šefka liberlandské diplomacie, která se v Chorvatsku o tuto problematiku stará, připravuje sérii nutných kroků. Pracujeme na započetí vyjednávání o hranicích a nalezení styčných bodů, na základě kterých budeme rozvíjet spolupráci. Ale teď je hlavně potřeba ukázat, že jsme životaschopný národ a těch tři sta čtyřicet tisíc lidí, kteří se přihlásili, je schopno v reálném světě něco udělat.

Viděli jsme, jak to ve vyspělé demokracii vypadá, když přestanou jít bankomaty. Je možné, že v dohledné době můžeme zažít scény, kdy lidé nebudou mít v krachujících státech možnost dostat se ke svým penězům, nebo kdy dokonce zkolabuje zásobování?
Řecko se ocitá na jakési hraně, kdy se civilizace může začít lehce rozpadat. Když se státy předluží a politici jsou nezodpovědní, tak se podaří stát zruinovat. Liberland existuje nezávisle na těchto problémech; většina občanů jsou příznivci kryptoměn, takže se jich problémy s bankomaty nedotknou.

Může se stát, že budou Řecko následovat další země. Podle čísel je na stejné cestě Španělsko, Itálie, Portugalsko. Dluhy jsou moc velké a může to nakonec vést k rozpadu eura. Já bych si přál, aby se to stalo rozumným způsobem, organizovaně, ne neorganizovaným úprkem.

Je možné představit si finanční krizi tohoto typu v Evropě?
Německo je stále výkonná ekonomika, která táhne Evropu dopředu, i když zbytek táhne na druhou stranu. Pokud větší krize přijde, postihne hlavně předlužené státy jižní Evropy a až sekundárně dolehne na státy západní Evropy.

Probleskly též náznaky, že Evropané by v případě vážných ekonomických problémů mohli zakusit takové věci jako zákaz hotových peněz, aby bylo možné skrze finanční instituce vše kontrolovat. Co vy na to?
Víme, že tak to nefunguje. Pokud se lidé rozhodnou, že peníze státu platit nebudou, nedá se tomu ničím zabránit. Když v Chorvatsku zavedli registrační pokladny, nakonec vybrali méně daní. Když si stát začne příliš usurpovat pravomoci, tak se lidé rozhodnou nespolupracovat. I kdyby zakázali platby v hotovosti, použijí zlato, stříbro, kryptoměny, nebo se vrátí k výměnnému obchodu.

Jaké další kroky by podle vás mělo Řecko nyní učinit?
Vystoupení z eurozóny je významný krok, který by mohl narovnat poměry. Řecko to jako kolébka demokracie dotáhla v demokratickém socialismu v Evropě nejdále. Ukázalo se, jak stát, kde si lidé zvyknou žít ze sociálních dávek a kde existuje masivní přezaměstnanost státních zaměstnanců, dopadne. Někdo hold v ekonomice musí vytvářet skutečně hodnoty, nebo jde celá společnost ke dnu. V Liberlandu drtivá většina státního aparátu pracuje dobrovolně ve svém volném čase. Jsou to lidi odhodlaní vybudovat vzorový stát, který lidem nebude házet klacky pod nohy, ani je nebude vodit za ručičku. Z praxe v zemích jako Lichtenštejnsko, Hong Kong nebo Monako víme, že to funguje velmi dobře.

vice-parlamentni-listy zdroj: Parlamentnilisty.cz

Zdroje: