Noční můry z maturity mají pozitivní účinek, tvrdí psychoanalytik

MAGAZÍN - Magazín autor: pal

Od vaší maturity uplynulo už několik let, a přesto se vám stále o ní zdá? Budíte se hrůzou, že jste zkoušku dospělosti nesložili a propadáte panice, než vám dojde, že už to všechno máte za sebou. Francouzský psychoanalytik tvrdí, že tyto sny mohou mít na nás pozitivní dopad. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

"Dvakrát nebo třikrát do roka se mi zdá, jak se připravuji na maturitu. Ve snu je situace taková, že neumím celou látku, protože nás profesor špatně připravil. Jsem neobyčejně stresovaný a znepokojený.

Stres je tak silný, že mě to probudí, propadám panice a trvá několik sekund, než si uvědomím, že mi už není osmnáct a že mám maturitu už úspěšně za sebou," říká Alexander.

Panická hrůza z nesložení zkoušky dospělosti

Je to už patnáct let, co Alexander ukončil studia, ale o maturitní zkoušce se mu zdá několikrát do roka. Podobně jsou na tom Emma, Julien a Mathilde, jimž se pravidelně zdá o tom, jak musejí dělat maturitu znovu a přitom na ni nejsou buď vůbec, nebo jen částečně připraveni.

Tyto noční můry mají různé varianty. Julienovi se například zdá, že u maturity propadl, ačkoli ji ve skutečnosti má za sebou. Mathilde sice ve snu odmaturuje, ale vůbec neví, jak se jí to podařilo.

Emma si zase ve snu uvědomuje, že už jí bylo pětatřicet let, má zaměstnání a dvě děti, ale že musí maturovat znovu a že není schopná citovat Kanta!

Sny o zkoušce zkoumal už Freud

Psychoanalytik Serge Tisseron k tomu říká, že sny o maturitě nebo o jiné zkoušce jsou klasika. "Je to jeden z typických snů, které popsal už Sigmund Freud. V typickém snu je nějaká překážka, kterou je třeba překonat. Zde jde o zkoušku, u níž je nutno uspět.

Takové sny mají různé variace: některým lidem se zdá o tom, že zkoušku musejí dělat znovu, nebo o tom, že ji zrovna dělají, jiným se zdá o výsledcích a o panice, které propadají, když nemohou najít své jméno na seznamu těch, kdo zkoušku udělali. Ať jsou tyto varianty jakékoli, všechny tyto sny mají jeden smysl a jeden účel: mají nás uklidnit," uvádí Tisseron.

Sny jako odraz denních činností

"Naše sny jsou vždy nějakým způsobem spojeny s tím, co děláme přes den. Většina lidí, jimž se zdá o maturitě, ji v reálném životě má dávno za sebou. Tento sen se jim zdá tehdy, když čelí velkému tlaku nebo když se od nich očekává příliš mnoho.

Tyto sny vyrábí mozek ve spánku, aby jim připomněl, že už museli čelit zkoušce, která pro ně byla zdrojem stresu a u níž šlo o mnoho, a že ji úspěšně překonali," říká Tisseron.

Jinak řečeno, tím, že mozek produkuje sny o maturitě nebo jiné zkoušce, snaží se vysílat uklidňující signál spící osobě ve chvíli, kdy čelí jiným zkouškám nebo úkolům, které ji znepokojují.

"Samozřejmě ve spánku jsou lidé stresovaní," přiznává psychoanalytik, "ale po probuzení přichází velká úleva, když si připomenou, že zkoušku už mají za sebou. Tento mechanismus jim pak pomáhá vyrovnávat se se zkouškami, které je čekají v reálném životě, a být klidnější," dodává. Vyvolávat sny, které jsou zdrojem stresu, aby nás stresu zbavil? Náš mozek je rozhodně plný překvapení.

Tagy: Francie zahraničí zdraví a životní styl věda a poznání

Zdroje: ČTK