Dnes je středa 7. prosince 2022., Svátek má Ambrož a Benjamín
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Tipy pro lepší spánek: Vypněte počítač a zacvičte si

Tipy pro lepší spánek: Vypněte počítač a zacvičte si
Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Rozlámanost, dlouhé usínání, těžké sny a podrážděná rána. Nepřipomíná vám to něco? Ale nezoufejte, máme pro vás pár jednoduchých tipů, jak zkvalitnit svůj spánek a zapomenout na rozmrzelá vstávání.

Vypněte televizi

Bliká vám v ložnici počítač, televize, nebo svítící budík? Chyba! Světlo z elektroniky narušuje pohodové spaní, a to včetně přístrojů, kterých byste si běžně nevšimli. Před spánkem raději všechno, co by vás mohlo rušit, vypněte.

televize Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

V posteli se spí           

Používejte postel výhradně k odpočinkovým aktivitám. Vyřizovat si v ní práci s notebookem na klíně, nebo se z ní pravidelně koukat na televizi, může být sice příjemné, ale kvalitě spánku to neprospívá. K tomu slouží jiné části bytu.

postel, práce Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Pohyb je třeba

Jakkoliv krutě to nezní, pravidelné ranní cvičení nahodí ospalé tělo do funkčního módu, a též prospěje večernímu usínání. O vyplavených endorfinech a vychutnání si snídaně nemluvě. Co se odpoledního pohybu týče, je dobré dokončit cvičení aspoň tři hodiny před cestou do postele.

běh Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Hlídejte kofein

Zkuste omezit kofeinové nápoje v odpoledních a večerních hodinách. Jsou lidé, kterým kafe v deset nic neudělá, jiní se nevyspí, když si ho dají ve tři odpoledne. A pozor, stimulantem jsou i cigarety!

 

kafe Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Pozor na večeři

Nevečeřet je hloupost a rozhodně se nedoporučuje ani provařený mýtus "mít poslední jídlo v pět odpoledne", zvlášť když člověk usíná o mnoho hodin později. Ale od plného žaludku nebo těžkého jídla k večeři cesty ke kvalitnímu spánku prostě nevedou. Spánek ruší i alkohol (brání totiž tomu, abychom se ponořili do nejhlubší fáze spánku, v níž plnohodnotně regenerujeme a odpočíváme), naopak uklidňující účinky má třeba heřmánkový nebo meduňkový čaj.

obezita, přejídání Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Správně zatopit

Otevřené okno v létě i v zimě není pro každého, ale v přetopeném pokoji to spáč taky nevyhraje. Ložnici proto přec cestou do postele vyvětrejte! Stačí i krátce. Pro spaní se zpravidla doporučuje teplota do osmnácti stupňů a dostatečný přísun kyslíku. 

okno Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Zkontrolujte matraci

Polámaní jak kolo od mlýna? Nepodceňujte význam matrace. Nikdo neříká, že nejkvalitnější je ta nejdražší, ale proleželá, příliš měkká nebo naopak tvrdá postel rozhodně není to pravé.

matrace Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Zdroje:
Vlastní