Becherovka míří na izraelský trh. Vyrobila první košer dodávku

- Aktuality autor: pal

Karlovarská likérka Jan Becher vyrobila 20 tisíc lahví košer Becherovky, které zamíří do Izraele. V budoucnu by ale likérka chtěla s košer nápojem prorazit i na jiných trzích, např. v Rusku, nebo Spojených státech, kde má velmi silné zastoupení židovská komunita. 

Becherovka chce s košer likérem prorazit i na ruském a americkém trhu

Becherovka chce s košer likérem prorazit i na ruském a americkém trhu,zdroj: Profimedia.cz

Samotné certifikaci předcházelo pečlivě prověření celého výrobního procesu rabínem. "Se samotným nápojem problémy nebyly, protože Becherovka je čistě přírodní bylinný nápoj. Musela se ale zkontrolovat technologie a před stáčením ji vymýt a nechat vyschnout," popsal Darebník.

Ačkoli JBKB do Izraele už vyváží, spojila se s firmou, která do židovské země vozí košer výrobky z jiných zemí. Karlovarský likér by tak mohl najít nové zákazníky, kteří vyžadují prověřené potraviny.

Košer produkty v Česku

Rozšiřování trhu by mohla pomoci i výroba košer likéru. Košer potraviny musí splňovat řadu pravidel, vycházejících z talmudu. Kromě toho, že nesmí obsahovat zakázané složky, nesmí s nimi ani při výrobě přijít do styku.

Košer Becherovku by JBKB chtěla stáčet zatím asi dvakrát ročně a ráda by postupně začala nabízet až 80 tisíc lahví za rok.

V Česku vyrábí košer potraviny z větších firem například výrobce destilátu Rudolf Jelínek nebo výrobce konzervovaných potravin Hamé.

Česká likérka se potýkala s metanolovou aférou

Likérce se už podařilo dohnat propad, který způsobila metanolová aféra z roku 2012. Firma loni vyrobila bezmála sedm milionů litrů likérů. Z toho 90 procent představuje Becherovka - original. "Dokonce jsme loni čtyři měsíce jeli na dvanáctihodinový provoz, což už mnoho let nebylo," řekl Darebník.

Ačkoli i JBKB postihla krize na Ukrajině a propad kurzu rublu v Rusku, firmě se naopak dařilo zvýšit vývoz do Polska a Maďarska. "Tím jsme jednak snížili závislost na vývozu do Ruska, které je důležitým trhem, ale také jsme tím diverzifikovali export," dodal Darebník.

Tagy: Česko domácí Becherovka české firmy podnikatelé a firmy společnosti a firmy

Zdroje: ČTK