Nizozemsko viní Rusy z útoku na Organizaci pro zákaz chemických zbraní. Vyhostilo několik agentů

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 4. 10. 2018 15:53) - Aktuality autor: šar

Nizozemsko ve čtvrtek obvinilo Ruskou federaci z pokusu o hackerský útok na Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Ministryně obrany Ank Bijleveldová uvedla, že její země po rozkrytí operace na svém území vyhostila čtyři ruské agenty. Ti byli zadrženi 13. dubna, řekl podle agentury Reuters šéf nizozemské vojenské rozvědky Onno Eichelsheim. Ministryně zároveň oznámila, že Nizozemsko si předvolalo ruského velvyslance.

Vstup do sídla Organizace pro zákaz chemických zbraní v Haagu

Vstup do sídla Organizace pro zákaz chemických zbraní v Haagu,zdroj: Profimedia.cz

Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg ruský postup označil za očividnou snahu podrývat mezinárodní právo a mezinárodní instituce. To, že dvě členské země aliance takový útok v dubnu úspěšně zmařily, dokládá podle něj rostoucí schopnost NATO a jeho členů úspěšně se v kybernetické oblasti bránit.

Nizozemské a britské prohlášení přišlo v den, kdy v alianční centrále v Bruselu ministři obrany členských zemí diskutovali kromě jiného právě o posilovaní schopností NATO v této oblasti. Aliance v roce 2016 na summitu ve Varšavě označila kyberprostor za operační prostřední na stejné úrovni jako je souš, moře a vzduch.

NATO a členské země své schopnosti v této oblasti posilují také v souvislosti s opakovanými snahami hackerů proniknout do civilních i vojenských počítačových sítí spojeneckých zemí. Velká Británie nyní velký počet těchto útoků také připisuje ruské vojenské rozvědce. Dnes se proto v Bruselu mluvilo také o tom, jak zapojit kybernetický boj do aliančních misí a operací.

Při útoku na OPCW bylo Rusko v zásadě chyceno při činu, poznamenal Mattis. "Lidé, kteří to dělali, byli dopadeni přímo s používaným vybavením a budou muset nést odpovědnost," upozornil americký ministr. Reakce bude podle něj politickým rozhodnutím poškozených zemí, které budou mít americkou podporu. Nemusí to však znamenat "oko za oko, zub za zub" v kybernetickém boji, státy NATO podle amerického ministra disponují širokou škálou možných reakcí.

"Naše reakce bude určována případ od případu. Ale vidíme, že jsme lepší a lepší při obraně našich systémů, likvidaci a odhalování útoků a také při získávání potřebných zpravodajských informací," řekl na na tiskové konferenci v alianční centrále generální tajemník NATO Stoltenberg.

Rusko ale podle něj musí přestat se svým nezodpovědným chováním, včetně používání síly vůči svým sousedům, pokusů ovlivňovat volby v jiných zemích a širokých dezinformačních kampaní.

Nizozemsko dnes oznámilo, že po rozkrytí operace na svém území vyhošťuje čtyři ruské agenty. Ti byli zadrženi 13. dubna při pokusu proniknout do bezdrátové sítě organizace. OPCW, která spadá pod OSN, letos analyzovala látku použitou při březnové otravě bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v jihoanglickém Salisbury.

Generální tajemník NATO Stoltenberg se dnes opakovaně vyhnul přímé odpovědi na otázky, zda a jak začne aliance sama své kybernetické schopnosti využívat nejen k obraně, ale také při ofenzivním působení.

Tagy: Rusko zahraničí nizozemí hackeři OPCW

Zdroje: ČTK