Německo se s Italy dohodlo na vracení běženců. V Berlíně přituhuje

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 13. 9. 2018 15:05) - Aktuality autor: šar

Německo se dohodlo s Itálií na vracení těch běženců ze svých hranic, kteří už v jihoevropské zemi požádali o azyl. V parlamentu to ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Horst Seehofer (CSU). Podobnou dohodu má spolková republika také s Řeckem a Španělskem.

Uprchlický tábor v Římě

Uprchlický tábor v Římě,zdroj: Profimedia.cz

"Dohoda s Itálií je také uzavřena," oznámil Seehofer, podle něhož chybí už jen formalita v podobě jeho podpisu a podpisu italského ministra vnitra Mattea Salviniho.

Otázka vracení běženců, kteří požádali o azyl v jiné zemi Evropské unie, na přelomu června a července uvrhla sesterské strany CDU a CSU do vážného sporu, jenž hrozil rozpadem celé vládní koalice. Svou nakonec dokázala prosadit kancléřka Angela Merkelová (CDU), která požadovala, aby Německo nepostupovalo při vracení běženců od svých hranic jednostranně, ale vždy po dohodě s danými státy.

Nejprve se Německo domluvilo s Řeckem a Španělskem, kam tedy může zrychleně vracet uprchlíky, kteří v těchto zemích již požádali o azyl. V praxi se to ale týká jen nevelkého počtu osob, které spolková republika zachytí na hranici s Rakouskem. Konkrétní čísla dnes přinesl server Süddeutsche Zeitung. Na německo-rakouské hranici zatím nebyl zachycen jediný běženec ze Španělska a do Řecka se jich odtud vrátili právě dva.

S Itálií je situace trochu jiná, ale i tak odtud přichází v průměru jen tři migranti každé dva dny. Dohoda s Římem, k níž ale podle Süddeutsche Zeitung může být delší cesta, než Seehofer připouští, navíc stejně ke snížení počtu uprchlíků v Německu nepovede. Za každého běžence, kterého do Itálie vrátí, totiž Německo zase převezme jiného, který tam doplul a Itálie ho přijmout nechce.

Kritika od SPD 

Vedení německé sociální demokracie (SPD) ve čtvrtek také vyzvalo kancléřku Angelu Merkelovou, aby se postarala o to, že šéf civilní kontrarozvědky Hans-Georg Maassen opustí svou funkci. Výzva přišla poté, co se v SPD začaly objevovat hlasy, které kvůli Maassenově kauze zpochybňují vládní koalici s konzervativní unií CDU/CSU.

"Pro vedení strany SPD je naprosto jasné, že Maassen musí jít. Merkelová musí nyní jednat," řekl generální tajemník strany Lars Klingbeil. "Míč je nyní na straně kancléřky a předsedy CSU," uvedl zase na twitteru místopředseda SPD Ralf Stegner s odkazem na Merkelovou a Seehofera. "Pan Maassen už není ve své funkci obhajitelný a musí odejít," dodal.

Kvůli situaci, která podle pozorovatelů hrozí přerůst v další vládní krizi, se odpoledne v berlínském kancléřství sejde Merkelová se Seehoferem a šéfkou sociální demokracie Andreou Nahlesovou. K čemu společně dojdou, těžko odhadovat. Zatímco Seehofer za Maassenem výslovně stojí a Nahlesová je pro jeho odchod, Merkelová se zatím jasně nevyjádřila. Její mluvčí ale opakovaně odmítl potvrdit, že v šéfa kontrarozvědky stále má důvěru.

Už dopoledne se k Maassenově kauze vyjádřil vlivný šéf mladých sociálních demokratů Kevin Kühnert. "Dostali jsme se do bodu, kde bychom měli stanovit nepřekročitelnou hranici. Pokud zůstane šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy ve funkci, nemůže SPD jen tak dál pracovat ve vládě," řekl magazínu Spiegel. Podobné hlasy nyní ve straně, které další účast na velké koalici v průzkumech veřejného mínění rozhodně nepřidává, jen sílí.

Maassen vyvolal na německé politické scéně bouři svým nepodloženým tvrzením o dění v Chemnitzu, kde se po vraždě Němce, z níž jsou podezřelí tři přistěhovalci, odehrály demonstrace i útoky na cizince. Jeden z nich zachytilo i hojně zveřejňované video, které ale šéf kontrarozvědky zpochybnil.

"Nejsou k dispozici žádné důkazy, že by video k tomuto údajnému případu, které je na internetu, bylo autentické," prohlásil. Poznamenal také, že naopak existují důvody si myslet, že šlo o cíleně šířenou nepravdivou informaci, aby se odvedla pozornost veřejnosti od vraždy v Chemnitzu. Později ale musel připustit, že video je autentické a že o nepravdivou informaci nejde.

Přesto se za Maassena, jehož chování v současné vyhrocené situaci řada komentátorů považuje za zcela nepochopitelné, postavil ministr vnitra Seehofer. Po středečním jednání v parlamentních výborech ho podpořili také poslanci vládní CDU/CSU a opozičních liberálů (FDP).

Seehofer dnes svůj postoj při projevu v parlamentu zopakoval. Maassen podle něj dokázal přesvědčivě vysvětlit svá slova a také se jasně postavil proti pravicovému radikalismu. K novým informacím o tom, že šéf kontrarozvědky v červnu ještě před oficiálním zveřejněním předal data z výroční zprávy o činnosti svého úřadu poslanci protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) se ještě Seehofer nevyjádřil. Právě přílišná blízkost k AfD je Maassenovi někdy také vyčítána.

Tagy: Německo Itálie zahraničí uprchlická krize

Zdroje: ČTK