Němci vytáhnou do boje proti IS. Zeman jim to schvaluje

- Aktuality autor: red

Němci se zapojí do boje s Islámským státem. Vojenskou operaci proti IS v úterý schválil kabinet německé kancléřky Angely Merkelové. Český prezident Miloš Zeman to ústy svého mluvčího přivítal. Rozhodnutí německé vlády ještě musí stvrdit parlament. 

Ruský vůdce poslal do Sýrie vojáky už před několika týdny, teď se do bojů proti IS zapojí i Němci. Zeman jim to schvaluje

Ruský vůdce poslal do Sýrie vojáky už před několika týdny, teď se do bojů proti IS zapojí i Němci. Zeman jim to schvaluje,zdroj: Profimedia.cz

Německo vyšle do operace proti islamistům v Sýrii a Iráku 1200 vojáků, půzkumná letadla Tornado, tankovací letoun a vojenskou fregatu. Mandát mise bude prozatím omezen na 12 měsíců.

Časové ohraničení vojenských operací v zahraničí na jeden rok je podle DPA běžné. Němečtí vojenští představitelé přitom očekávají, že boje proti IS potrvají několik let.

"Předpokládám, že boj, pokud bude veden vážně, může trvat hodně přes deset let," řekl v pondělí šéf svazu německých vojáků André Wüstner. Dodal, že radikálové z hnutí IS nejsou jen v Iráku a v Sýrii, ale i v celé severní Africe.

Wüstner zároveň zdůraznil, že proti islamistům je třeba nasadit nejen vojenské prostředky; nutné je také dosáhnout dohody mezi všemi státy, které mají v oblasti své zájmy.

Rozhodnutí německé vlády přivítal prezident Zeman. "Je jedině dobře, že se země zapojují do boje s takzvaným Islámským státem, to znamená takový krok má podporu pana prezidenta," uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Připomněl také Zemanův projev na Valném shromáždění OSN, kde český prezident vyzval ke společné mezinárodní akci proti Islámskému státu.

Tagy: Německo Česko zahraničí domácí český prezident boje s Islámským státem Islámský stát (IS) terorismus a násilí

Zdroje: ČTK