Německo nasadí do boje s IS drony, Británie plánuje rozšířit nálety

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 26. 11. 2015 16:25) - Aktuality autor: roj

Německo se možná zapojí do mezinárodní koalice bojující proti radikálům z Islámského státu. V reakci na pařížské útoky zatím vyšle na pomoc průzkumné drony. Větším podílem se do bojů zřejmě zapojí i Velká Británie, premiér David Cameron vyzval poslance k rozšíření leteckých útoků i na syrské území.

Britské letectvo nyní podniká nálety jen na území Iráku

Britské letectvo nyní podniká nálety jen na území Iráku,zdroj: Profimedia.cz

Kancléřka Angela Merkelová a příslušní ministři se na vyslání průzkumných letounů dohodli na dnešním jednání v Berlíně, uvedla agentura DPA s odkazem na zdroje blízké vládě. Kromě nasazení letounů typu Tornado se údajně hovoří také o vyslání letounů umožňujících tankování paliva za letu. Média spekulují rovněž o zapojení německého námořnictva.

O chystaném zapojení Německa do mezinárodní koalice bojující proti radikálům z IS už dříve informoval také odborník na obranu vládnoucí Křesťanskodemokratické unie (CDU) Henning Otte. "Neposílíme jen výcvikovou misi v severním Iráku, své angažmá v boji proti teroru IS posílíme také (vysláním) průzkumných letounů Tornado," uvedl Otte.

Německo cvičí na severu Iráku členy kurdských milic, takzvané pešmergy. Dodává jim také zbraně.

Rozhodnutí musí schválit ještě parlament. Agentura DPA už dopoledne informovala, že se poslanci stran vládní koalice křesťanských a sociálních demokratů sejdou kolem 17:00 SEČ k mimořádným zasedáním, na nichž se bude projednávat "podpora Francie v boji proti terorismu".

Merkelová se ve středu v Paříži setkala s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a slíbila, že vyslyší žádost Francie, aby Německo projevilo větší solidaritu po pařížských útocích.

Británie možná začne s nálety i v Sýrii

Své zapojení do boje proti IS rozšíří pravděpodobně i Velká Británie, která už členem koalice je. Podle premiéra Davida Camerona ale nemůže přenést zodpovědnost za obranu své bezpečnosti na jiné země a očekávat, že za ni ponesou všechna rizika spojená s nálety na IS v Sýrii. 

Vyzval proto poslance, aby rozšířili letecké údery i na syrské území, nyní podniká Londýn nálety jen v Iráku.

Rozšíření britských leteckých úderů je podle něj nutné, aby radikálové nemohli občanskou válkou zmítanou zemi využívat jako bezpečné útočiště, v němž by plánovali teroristické útoky po celém světě. "Čím déle necháme IS v Sýrii sílit, tím větší bude hrozba," uvedl Cameron.

Premiér dnes rovněž odmítl tvrzení, že by nálety na islamisty učinili z Británie pravděpodobnější terč teroristických útoků. Země už totiž podle něj terčem plánovaných útoků je a jediným způsobem, jak jim zabránit, je "začít jednat".

Cameron se snaží poslance přesvědčit, aby podpořili jeho snahu o rozšíření leteckých úderů na Sýrii mimo jiné s odkazem na změněnou bezpečnostní situaci po pařížských teroristických útocích z 13. listopadu.

Zahraniční výbor parlamentu se na počátku listopadu vyslovil proti náletům na IS v Sýrii. Londýn by se podle něj měl soustředit na diplomatické urovnání války v Sýrii. Cameron dnes v parlamentu uvedl, že nálety budou součástí širší strategie na zničení IS, ukončení války v Sýrii a obnovu země.

Británie je součástí koalice států vedené USA, která útočí na pozice radikálů z IS v Iráku. V roce 2013 britští poslanci letecké údery na syrský režim neschválili.

Po atentátech v Paříži někteří zákonodárci opoziční Labouristické strany uvedli, že budou hlasovat v parlamentu pro rozšíření náletů na Sýrii navzdory odporu předsedy své strany Jeremyho Corbyna.

Podle agentury AFP by se hlasování mohlo uskutečnit už příští týden. Cameron ale upozornil, že chce nechat hlasovat jen v případě, že bude mít jistou podporu schválení svého návrhu.

Tagy: Sýrie Velká Británie zahraničí Irák britská armáda boje s Islámským státem Islámský stát (IS)

Zdroje: ČTK