Němci opevňují hranice s Rakouskem. Přísněší kontroly zavedlo i Česko

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 13. 9. 2015 21:02) - Aktuality autor: art

Němci oznámili, že s okamžitou platností zavádějí kontroly na svých hranicích, zatím s Rakouskem, se kterým to spolková vláda konzultovala. Kontroly na rakouských hranicích posiluje i česká policie. Rakušané nicméně žádný nouzový dozor na svých hranicích s Maďarskem, kterým proudí dál do Evropy většina uprchlíků takzvanou balkánskou trasou, zatím neplánuje. 

Právě do Německa míří většina uprchlíků. Na snímku  uprchlíci na nádraží v Mnichově

Právě do Německa míří většina uprchlíků. Na snímku uprchlíci na nádraží v Mnichově,zdroj: Profimedia.cz

O víkendu padaly rekordy v počtu nově příchozích uprchlíků, ale EU před kritickou pondělní mimořádnou ministerskou schůzkou o imigrantech zůstává v otázce jejich přerozdělení rozpolcená.

OSN varovala, že pokračující boje v Sýrii hrozí ztrátou domovů pro další milion lidí, z nichž mnozí by mohli posílit proud migrantů směřující na starý kontinent.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker řekl, že dnešní krok Německa jen zdůraznil potřebu dohody.

Kvůli pondělní mimořádné schůzce ministrů vnitra a spravedlnosti hovořil také s premiéry visegrádských zemí, Bohuslavem Sobotkou, Viktorem Orbánem, Ewou Kopaczovou a Robertem Ficem, jakož i s rumunským prezidentem Klausem Iohannisem a šéfkou lotyšské vlády Laimdotou Straujumaovou.

Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko s povinnými kvótami nesouhlasí. To dnes zopakoval Sobotka i slovenský premiér Fico.

"Pokud budou kvóty schváleny, zaujmeme jasnou pozici. Uděláme všechno pro to, abychom Evropu přesvědčili, že kvóty jsou nesmysl," řekl Fico podle agentury AFP. Odmítavě se v rozhovoru s Junckerem ke kvótám vyjádřil i rumunský prezident.

Maďarsko přitom zaznamenalo v sobotu na hranicích se Srbskem příchod 4330 migrantů během jediného dne; předchozí rekord z minulého čtvrtka činil 3601 běženců.

Do Mnichova během soboty dorazilo 12 200 uprchlíků, čímž se město podle policejního mluvčího ocitlo na "samém pokraji možností". Několik desítek lidí muselo strávit noc na dnešek venku, protože v uprchlických střediscích pro ně už nezbylo místo.

Německá spolková vláda proto v reakci na uprchlickou krizi přechodně zavedla kontroly na hranici s Rakouskem. Přerušeno bylo dočasně též železniční spojení s Rakouskem.

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére v prohlášení k tisku mimo jiné řekl, že Německo "přijímá svou humanitární odpovědnost", ale břemeno, které se s ohromným množstvím uprchlíkům pojí, musí být spojeno se solidárním rozdělením uprchlíků. Rakousko zatím prý podobný krok na hranici s Maďarskem neplánuje.

Premiér Sobotka k německému rozhodnutí uvedl, že podobně jako policie či vnitro podobný krok očekával. Kvůli uprchlíkům posiluje opatření na hranicích s Rakouskem i česká policie, řekl dnes ministr vnitra Milan Chovanec ČT.

O dalším postupu se podle něj rozhodne podle počtu migrantů. Chovanec dále na Twitteru uvedl, že o uprchlické krizi bude ještě dnes večer jednat v Bruselu se svými kolegy ze zemí visegrádské čtyřky.

Další tisíce běženců byly přes víkend na cestě, aby využily příležitosti, než se putování stane ještě obtížnějším. Maďarské hranice se Srbskem se totiž od úterka 15. září mají díky plotu, ostnatým drátům, vojenským posilám a přísnějším zákonům i trestům stát nepropustnějšími.

Maďarsko je hlavní tranzitní zemí na takzvané balkánské cestě, po které běženci proudí především do Německa a Švédska. Úřady odhadují, že od začátku roku přišlo ze Srbska na 175 tisíc migrantů. Většina uprchlíků míří z Maďarska do Rakouska a dále do Německa.

Pouť do Evropy si dnes vyžádala další mrtvé mezi uprchlíky, když se u břehů Řecka utopilo 34 běženců dosud neznámé národnosti poté, co ztroskotala jejich loď. Téměř polovinu obětí tvoří děti. Podle agentury Reuters je to patrně nejvyšší zaznamenaný počet obětí z jediné ztroskotané lodi v řeckých vodách od začátku uprchlické krize.

Pokud bude válka v Sýrii pokračovat stejně jako dosud, své domovy bude do konce roku nuceno opustit další milion lidí a tito uprchlíci by mohli zamířit do Evropy, varoval představitel OSN v Sýrii.

"Pokud se něco velkého nestane ohledně politického vyřešení konfliktu, lidský vlak, který se už rozjel ze Sýrie a okolí, pojede ještě po mnoho měsíců," řekl Jakúb El Hillu agentuře Reuters.

Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že její země a další západoevropské mocnosti musejí na řešení syrské krize spolupracovat s Ruskem stejně tak jako se Spojenými státy.

Maďarský premiér Viktor Orbán v listu Bild předestřel návrh, aby každý členský stát EU přispěl na pomoc zemím sousedícím se Sýrií v celkové výši nejméně tří miliard eur (81 miliard Kč), aby se o uprchlíky postaraly.

Rakouská reakce na počínání Budapešti vyvolala diplomatickou roztržku mezi oběma zeměmi, když rakouský kancléř Werner Faymann nepřímo přirovnal maďarské zacházení s uprchlíky k nacistickým deportacím.

Solidaritu a podporu uprchlíkům vyjadřovaly v sobotu tisíce lidí v evropských metropolích, mimo jiné v Praze, Kodani a Londýně, kde se podle některých odhadů sešlo až 100 tisíc lidí.

Tagy: Německo Česko Rakousko zahraničí Evropská unie uprchlická krize uprchlíci v Česku

Zdroje: ČTK