Spor Visegrádu a zbytku EU o kvóty trvá. Krizi ale chtějí řešit společně

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 11. 9. 2015 19:19) - Aktuality autor: pal

Ministři zahraničí Visegrádské čtyřky (V4) a Německa a Lucemburska se v Praze dohodli na celoevropském řešení uprchlické krize. Dál ovšem přetrvává spor mezi západními zeměmi a V4 ohledně přerozdělování emigrantů. Čtyři země Visegrádu i nadále nesouhlasí se povinným přerozdělováním běženců.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a jeho německý protějšek Frank-Walter Steinmeier na pražském setkání

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a jeho německý protějšek Frank-Walter Steinmeier na pražském setkání,zdroj: Profimedia.cz

"My si velmi dobře uvědomujeme, že najít cestu z té situace můžeme pouze společně. Podporujeme hledání společného evropského řešení, ve kterém budou zahrnuty všechny aspekty," uvedl na tiskové konferenci český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Země V4 přistupují k uprchlické krizi odpovědně, tvrdí slovenský ministr zahraničí

Stejně jako jeho kolegové ocenil nový plán představený ve středu předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem s výjimkou navrženého přerozdělení dalších 120 tisíc migrantů z Itálie, Řecka a Maďarska mezi ostatní členské státy. Celkem by mělo jít o 160 tisíc uprchlíků.

"O tom samotném relokačním mechanismu jsme stále přesvědčeni, že to není žádný spásný bod toho řešení," uvedl Zaorálek. Jeho slovenský kolega Miroslav Lajčák v souvislosti s tím odmítl tvrzení, že by se země V4 chovali nesolidárně. Jejich přístup je podle něj odpovědný.

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, jehož země je hlavním cílem migrantů a letos jich očekává kolem 800 tisíc, poznamenal, že jen během nadcházejícího víkendu Německo očekává příchod dalších 40 tisíc uprchlíků.

Visegrádská čtyřka vyzvala EU, aby se zaměřila na balkánskou trasu 

Ve společném komuniké přijatém na pražské schůzce ministři visegrádské čtyřky vyzvali EU, aby pomoc při řešení migrační krize více zaměřila na balkánskou trasu.

Dále aby usilovala o stabilizaci sousedících regionů v Africe a na Blízkém východě, odkud uprchlíci do Evropy proudí, a tvrdě zakročila proti pašerákům migrantů včetně spuštění další fáze unijní námořní operace ve Středomoří.

Státy V4 v prohlášení rovněž zopakovaly připravenost podílet se na rozvojové pomoci zemím, odkud běženci přicházejí.

Maďarsko považuje za nejdůležitější ochranu hranic Schengenu

Opětovně proto apeloval na solidaritu ostatních členů unie při zvládání přílivu běženců. "Jedná se o možná o největší výzvu Evropské unie v její historii," zdůraznil.

Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó za nejdůležitější opatření označil zajištění ochrany hranic Schengenu.

Bez toho podle něj nebudou žádné další kroky účinné. V této souvislosti oznámil, že do příštího týdne Maďarsko dokončí kontroverzní plot na hranicích se Srbskem a začne platit norma, podle níž poškození této bariéry bude trestným činem, za který bude hrozit vězení.

Pokud by Maďarsko nedělalo žádná opatření proti uprchlíkům, mělo by jich na svém území do konce roku až půl milionu, prohlásil Szijjártó. Nyní jich je podle něj v Maďarsku 180 tisíc.

Tagy: EU Německo zahraničí schengen Visegrádská čtyřka uprchlická krize

Zdroje: ČTK