Sobotka: S kvótami unii neustoupíme, budeme trvat na svém

- Aktuality autor: art

Česko s povinnými kvótami na přijímání uprchlíků neustoupí, slibuje premiér Bohuslav Sobotka. Jeho kabinet kvóty, které požaduje Evropská komise, vytrvale odmítá s tím, že přijímat uprchlíky bude na dobrovolné bázi.  Opoziční komunisté dokonce přišli s tím, že by se Česko mohlo v krajním případě obrátit na Evropský soudní dvůr s žalobou na Evropskou komisi, pokud prosadí zavedení kvót.

Visegrádská skupina by konečně mohla naplnit svůj potenciál, pokud bude dál společně postupovat proti uprchlickým kvótám

Visegrádská skupina by konečně mohla naplnit svůj potenciál, pokud bude dál společně postupovat proti uprchlickým kvótám,zdroj: Michal Šula / MAFRA / Profimedia

"Není možné ustoupit. Ta naše pozice je pevná a naše argumenty významné," uvedl Sobotka k postoji zemí visegrádské skupiny, který je terčem kritiky EK. Česko nyní Visegrádu předsedá. Premiér podotkl, že uprchlíci se chtějí dostat do Německa či Švédska a není možné je násilně držet v uprchlických táborech ve středoevropských a východoevropských zemích. "Jsme připraveni pomáhat, ale na dobrovolné bázi," řekl.

Filip k důvodům žaloby na Evropskou komisi uvedl, že zavedení kvót by znamenalo ztrátu suverenity jednotlivých členských států. Předseda EK Jean-Claude Juncker se podle něho projevil jako "zcela nekompetentní člověk".

Juncker ve středu představil nový plán Bruselu, jak čelit přílivu statisíců uprchlíků do Evropy. Jedním z navrhovaných opatření je povinné přesunutí celkem 160 tisíc běženců z Itálie, Řecka a Maďarska do ostatních států unie podle stanoveného klíče.

Rovněž Sobotka uvedl, že by se tím Česko i další členské státy vzdaly svých kompetencí a do budoucna práva na kontrolu nad počtem azylantů. Procenta by totiž byla platná stále.

"Bojujeme o princip," zdůraznil Sobotka, který také volá po regulaci ekonomické imigrace. Obává se toho, že pokud kvóty projdou, další opatření k omezení migračních vln už nebudou přijata. Zmínil mimo jiné zlepšení ochrany schengenské hranice a vznik přijímacích středisek na této hranici.

Sobotka nechtěl předjímat, zda by se vláda s žalobou na EK obrátila. Zdůraznil, že Česko bude postupovat koordinovaně se zeměmi visegrádské čtyřky. EU by se neměla soustředit jen na následky, ale také na odstranění příčin uprchlické krize, shodli se Sobotka a Filip.

Premiér očekává, že ještě zhruba do konce října bude do unie stále přicházet 3000 až 5000 uprchlíků denně, v zimě vlna opadne. Příští rok se může obnovit.

Tagy: Česko domácí Evropská unie Evropská komise uprchlická krize uprchlíci v Česku

Zdroje: ČTK