Největší kostnice na světě: Kolik lidí je pohřbeno v pařížských katakombách?
Téměř dvě stovky kilometrů chodeb pod povrchem Paříže mají do romantiky spojené s francouzskou metropolí daleko. Pařížské katakomby jsou největší kostnicí na světě. Kolik je v nich pohřbeno lidí?
Historie pařížských tunelů sahá až do antiky, jsou pozůstatky kamenných dolů, které zde – v hloubce průměrně dvaceti metrů – vyhloubili staří Římané. Povrch města je chodbami tak protkaný, že kvůli nim například ve středověku sem tam pod zemí skončil některý z domů.
Své nové využití našly chodby, které mají celkovou délku kolem 190 kilometrů, v 18. století. Jak se francouzská metropole rozšiřovala a stěhovalo se do ní stále více lidí, přestaly stačit nejen městské hřbitovy, ale i stavební parcely. Navíc přeplněné hřbitovy znamenaly všudypřítomný puch a vrcholem bylo, když přívalové deště v roce 1780 vyplavily ze hřbitova do ulic tlející těla nebožtíků.
Akutně se tak začaly hledat prostory, kam ostatky z rušených hřbitovů přenést. Ideálně tak, aby zůstaly stále pod zemí, ale neohrožovaly na zdraví živé a byla alespoň nějak zachována pieta. Volba padla právě na katakomby, které proto byly v roce 1786 vysvěceny a začal třicetiletý přesun kostí.
Obří masový hrob
Odhaduje se, že podél zdí pařížských katakomb jsou vyskládány ostatky šesti až sedmi milionů lidí. Velká část z nich pocházela z takzvaného hřbitova neviňátek (Les Innocents). Název podle kašny neviňátek, k níž matky odkládaly novorozence, může být matoucí. Ve skutečnosti šlo o obří hřbitov, na němž byly pohřbeny zhruba dva miliony lidí, jejichž ostatky sem byly sváženy z 19 okolních kostelů. Kromě toho tu našly místo posledního odpočinku tisíce obětí z Bartolomějské noci, kolem 50 tisíc obětí moru a stovky neznámých těl. Většinou šlo o chudé lidi.
Současnou podobu kostnice získaly katakomby až dodatečně začátkem 19. století. S estetikou si v první fázi příliš starosti nedělali - vozy s kostmi z hřbitovů jednoduše svůj obsah vyklopily do přichystaných jam v mělčích místech podzemních chodeb.
Katakomby našly využití i v dalších letech – hojně využívané byly během Francouzské revoluce a za druhé světové války se v nich skrývali odbojáři proti nacismu.
Dva kilometry chodeb jsou veřejně přístupné. Ročně do nich sestoupí kolem 160 tisíc návštěvníků, které vítá velký nápis Stůj! Zde je království smrti!.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,250 | 25,390 |
USD | 24,030 | 24,210 |